Jak upiec własny chleb Low FODMAP?


Przepisy / niedziela, 18 września, 2016

Obiecałam, że przepis na chleb Low FODMAP, który z powodzeniem piekę od jakiegoś czasu, pojawi się na blogu. I oto nadszedł ten dzień. :]

Chleb jest bardzo prosty w przygotowaniu, nie zawiera żadnych niedozwolonych składników ani podejrzanych dodatków. Bardzo długo pozostaje świeży, jest tańszy tych oferowanych w sklepach i co najważniejsze – bardzo smaczny!

Własny chleb Low FODMAP to nic trudnego 🙂

Od dawna myślałam o wypieku własnego chleba. Moja babcia piekła własny chleb pszenno-żytni, ciężki, bogaty w smaku, bardzo domowy. Do dziś pamiętam zapach świeżo upieczonego chleba, który unosił się w kuchni jeszcze jakiś czas po wyjęciu bochenków z piekarnika.

Klika lat temu pieczenie chleba znowu stało się modne. Nawet mój kolega pracujący w warszawskim korpo hodował własny zakwas i piekł własny chleb.

W moim przypadku zawsze kończyło się jedynie na dobrych chęciach i ambitnych planach…

Po przejściu na dietę Low FODMAP dobór właściwego pieczywa urósł do rangi problemu. Chleb bezglutenowy dostępny w sklepach:

  • zawiera pszenicę pozbawioną glutenu, a na diecie Low FODMAP problemem jest pszenica, a nie gluten
  • kosztuje krocie (5 zł za 5 kromek chleba??!?!?)
  • jest trudno dostępny
  • zawiera niedozwolone dodatki typu syrop fruktozowo-glukozowy, sok jabłkowy itp.

Zapomniałam o jeszcze jednej istotnej sprawie – smaku. Do wszystkiego można się przyzwyczaić, a ja przyznaję, że całkiem mi smakuje chleb z Lidla czy Glutenexu. Ale chyba należę do wyjątków…

Kiedy już znalazłam właściwy przepis, który nie zawierałby żadnych niedozwolonych składników, okazało się, że pieczenie własnego chleba to bułka z masłem i niesamowita satysfakcja! 😀 Piszę to jako osoba, której w życiu żadne ciasto drożdżowe nie wyszło…

Chleb jest wypiekany z mąki naturalnie bezglutenowej, co oznacza, że dość szybko wysycha, staje się zbity i twardy. Jeśli nie lubicie czerstwego chleba, po wyjęciu z piekarnika i ostudzeniu pokrójcie go na kromki i zapakujcie do zamrażarki. Bardzo szybko odgrzewa się go w mikrofalówce. Po odgrzaniu jest pulchny i świeży, tak jakby dopiero był wyjęty z piekarnika. ;] Jeśli nie macie mikrofali, wypróbujcie piekarnik.

* Zastrzeżenia Low FODMAP

Podaję przepis na chleb na drożdżach.

Drożdże nie zostały jak do tej pory przebadane. Porównując skład pieczywa polecanego przez Monash University jako dozwolone, wydedukowałam jednak, że chleb Low FODMAP może być przygotowany na drożdżach.

Nasiona chia są dozwolone w ilości nie większej niż 4 łyżki. W przepisie natomiast wykorzystuje się porcję o połowę mniejszą, która ma zielone światło w aplikacji MU.

Składniki na 1 bochenek:

  • 250 g mąki gryczanej
  • 150 g mąki ryżowej
  • 100 g skrobi kukurydzianej* lub skrobi z tapioki
  • 7 g suchych drożdży
  • 1 łyżka cukru
  • 2 łyżki nasion chia
  • 1/2 szklanki pestek dyni lub słonecznika albo ich mieszanki
  • 1 łyżeczka soli
  • 500-600 ml ciepłej wody

* skrobia kukurydziana i mąka kukurydziana to dwa całkowicie odmienne produkty. Skrobia kukurydziana przypomina skrobię ziemniaczaną. Ja swoja kupuję w sklepach internetowych.

Niedawno zabrakło mi skrobi kukurydzianej, więc zamiast niej użyłam skrobi z tapioki. Chleb wyszedł taki sam. Z informacji, które znalazłam wynika, że można użyć także skrobi z maranty trzcinowej, która podobno dobrze nadaje się do przygotowywania wegańskich lodów.

Jeśli nie macie pod ręką mąki gryczanej ani ryżowej, a dysponujecie blenderem wysokoobrotowym lub młynkiem do kawy, sami możecie przygotować swoja własną mąkę. Chleb z takiej mąki nie będzie taki jednorodny i bardziej będzie przypominał chleb pełnoziarnisty, ale będzie równie smaczny.

Sposób przygotowania:

Do miski wsypuję odważone porcję wszystkich suchych produktów i dokładnie je mieszam.

20160910_081420

Następnie wlewam po trochy ciepłą wodę i dokładnie mieszam to uzyskania gęstej, jednolitej konsystencji (uwaga na mąkę na dnie!).

20160910_082416
Jak widać struktura ciasta jest dość „błotnista” ;]

Miskę przykrywam mokrą ściereczką i odstawiam w miejsce, gdzie nie ma przeciągów (w moim przypadku to sypialnia, w której zamykam okno i drzwi, starając się nie wchodzić do tego pomieszczenia przez czas rośnięcia ciasta.

20160910_082602

Czekam ok. 30 min. aż ciasto podwoi swoją objętość.

20160910_085725

Gdy ciasto jest już wyrośnięte przekładam je do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywam ściereczką i ponownie odstawiam na 30 minut. Do pieczenia używam foremki – szerokiej keksówki, którą kupiłam kiedyś za parę złotych w Biedronce.

20160910_085922

Po ok. 20 minutach zaczynam nagrzewać piekarnik do temperatury 200oC. Gdy piekarnik osiągnie właściwą temperaturę wkładam foremkę z chlebem do piekarnika

20160910_093223

Chleb piekę przez ok. 50-60 min.

20160910_093251
Troszkę mi się papier do pieczenia ubrudził w cieście, więc nie wygląda to zbyt estetycznie… ;]

Gdy chleb jest już gotowy wyjmuję go z piekarnika i foremki. Czekam aż ostygnie, przykrywając go ściereczką, aby nie wysechł.

chleb Low FODMAP
Prawdziwy chleb Low FODMAP możecie upiec samodzielnie 🙂

W ciągu weekendu piekę zwykle 2 bochenki, z czego jeden kroję na kromki, które następnie zamrażam. Po wyjęciu i podgrzaniu w mikrofalówce chleb smakuje i wygląda jak świeżo upieczony. Kromki zamrożonego chleba można także odgrzewać w piekarniku lub na patelni (sprawdziłam osobiście! ;]).

20160903_113233

Mam nadzieję, że wykorzystacie podany przepis i już niedługo sami będziecie piec swój własny chleb Low FODMAP, bez ulepszaczy, konserwantów i innych podejrzanych składników.

Napiszcie proszę, czy chleb Low FODMAP Wam smakuje i czy macie jakieś problemy z jego pieczeniem. :]

112 Replies to “Jak upiec własny chleb Low FODMAP?”

      1. Wczoraj upiekłam pierwszy testowy chlebek! Wyszedł ładny i najważniejsze jaki smaczny! Niebo w gębie, a po tym kupnym to niebo w gębie razy pięć!!! 😉 Dziś piekę jeszcze jeden, żeby mieć w zamrażalce solidny zapas. 🙂

  1. Wow, musze spróbowac. Tylko ta gryczana jakoś mi nie podchodzi na dluższa mete, hmm, najchętniej bym ją zamieniła na inną. Czy słyszałaś o mące Teff?

    1. W tym przepisie mąka gryczana nie nadaje przeważającego smaku. Nie ma porównania do pieczywa pszennego, ale mi bardzo smakuje. 🙂 Mam mąkę teff i przymierzam się do innego przepisu na chleb Low FODMAP… Na razie nie próbowałam zastąpić mąki gryczany mąką teff, ale kto wie… 😉

    1. Wyciąg oczywiscie nie został przebadany. Z tego co widzę, to nie tylko wyciąg z pestek ale też miąższu i białych części. Grejpfrut jest niedozwolonych w pierwszej fazie. Możesz spróbować wprowadzić ponownie citrosept po zakończeniu dwóch faz.
      Dobrym źródłem Low FODMAP witaminy C są pomidory – teraz jeszcze najsmaczniejsze. 🙂

    1. Witam ponownie – zrobiony 🙂 i jest przepyszny! właśnie tego mi brakowało we wszystkich przepisach „bez gluta”, których do tej pory spróbowałam. Co bardzo ważne, chleb faktycznie jest tak samo świeży kolejnego dnia. Od siebie – jako osoby, która sporo chlebów już wypiekła 😉 – dodam, że b.ważne aby dać chlebowi w foremce praktycznie znów podwoić objętość – w odróżnieniu od glutenowych chlebów, te bezglutenowe w zasadzie już nie rosną w piekarniku (a nawet powiedziałabym, że jakieś 0,5 cm się obniżają) – więc jak napuszymy chleb przed pieczeniem, tak zostanie 😉 Asiu – jeszcze raz dzięki za przepis @–>– Pozdrawiam, Kasia

    1. Sól jest dozwolona, bo nie zawiera przecież węglowodanów. Nie wolno używać soli czosnkowej z wiadomego powodu. Oczywiście nadużywanie soli może negatywnie odbić się na zdrowiu.
      A mogłabyś podać źródło tych rewelacji?

  2. Witam,
    ponieważ planuję w przyszłym tygodniu wystartować z dietą , a jak na razie czuję się ogromnie zagubiona to chciałam się upewnić czy chleb z Twojego przepisu można jeść w pierwszej fazie diety.
    Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź.
    Sylwia

  3. Chleb wyszedł idealnie, tylko ta mąka gryczana mi nie podpasiła, trochę osiadła mi na żołądku. Czy jak bym zastąpiła mąkę ryżową mąką kukurydzianą i pozostałe składniki dała takie jak w przepisie, to chleb by się udał?

  4. Witam

    Dla osób które korzystają z maszyny do wypieku chleba mam dobra informacje 🙂
    Poszło wszystko „ino mig”.

    Ja akurat mam od 10 lat wypiekacz Moulinex ale to jest bez znaczenia.
    Składniki zgodnie z zaleceniami Pani Joanny wrzuciłem do foremki (wody 500ml).
    Program 6 (chleb bezglutenowy) , czas 2.20h. Średnio wypieczony.

    Po godzinie ciasto powiększyło swa objętość 3-krotnie i było by cudownie gdyby nie ta cholerna maszyna która zawsze pod koniec wyrastania tuż przed pieczeniem macha 2 razy łopatkami (bladego pojęcia nie wiem po co) i ciasto spadło na 2-krotnie 🙁 .

    Ale w sumie chleb wyszedł super.
    Może jak by był 3-razy większy to by już nie było OK. (nic nie dzieje się bez przyczyny)

    Generalnie pieczywo samo się robi, tylko wyciągnąć ostudzić i można się zajadać.

    Dziękuje Pani Joanno za przepis.
    Jestem dzisiaj pierwszy dzień na diecie (Faza 1) i wizja bez chleba przerażała mnie.
    A tak i ja będę zadowolony i moja 3 letnia córka która już „zeżarła” pół bochenka.

    Pozdrawiam
    Endi

    P.S.
    zdjęcie do chleba umieściłem jak website która się wpisuję na tej stronie

    1. Gratuluję wypieku. 🙂

      Też się zastanawiałam nad maszyną do chleba (była jakiś czas temu w Lidlu), ale stwierdziłam, że mam dość sprzętów. 😉
      Cieszę się, że maszyna radzi sobie z chlebem bezglutenowym, który ma inną konsystencję i właściwości niż zwykły chleb.
      Dziękuję za podzielenie się wynikami! 🙂

  5. Pani Joanno warto się zastanowić nad zakupem , wszelkie wyrabianie ciast z każdej mąki spada na maszynę + rośniecie ciasta. Zawsze można potem ciasto gotowe już wyjąć i poddać dalszej obróbce np. pizza beglutenowa, ciastka itd.

    A w najprostszej postaci upiecze nam bezglutenowy chleb.

    Pozdrawiam i dziękuje za prace nad portalem ,
    dla wielu osób (między innymi mnie) był to impuls by zacząć szukać na nowo, by podnieść się z kolan.

    Mój najbliższy cel (odległy na na razie), przejechać się tramwajem.

    Będzie dobrze 🙂
    Endi

      1. Niestety dwa razy juz probowalem upiec ten chleb i ciagle mi drozdze nie rosna tazkze nie ma juz sily do tego :/ Dzisiaj w piekarni dostalem chleb bezglutonowy ale wiem z informacji jakie podalas na stronie ze jest on nie dokonca wlasciwy w 1 fazie – zawiera skrobie bezglutenowa (pszenna) . Mocno to bedzie niewlasciwy chleb w tej fazie?
        Czy mozna gdzies dostac chleb taki bezglutenowy aby pasowalo do 1 fazy Fodmap?
        pzdr

        1. Oj, to wielka szkoda, bo czytelnicy wstawiali w listopadzie na profilu fb bloga zdjęcia ich wypieków i wyglądały świetnie…
          Może dodałeś zbyt gorącej wody i zabiłeś drożdże? A jakich drożdży używasz?
          Myślę, że lepiej w I fazie diety podarować sobie skrobię pszenną i raczej kupić chleb glutenxu. Jest dostępny w hipermarketach lub na stronie producenta.

  6. Czy można użyć mąki owsianej, orkiszowej (widziałam mąkę orkiszowa gruboziarnista w sklepie, a w dozwolonych makach jest orkiszowa przesiana)do tego chlebka z drożdżami, jestem w fazie przygotowywania się do tej diety i zbieram informacje, czerpiąc wszelkie info z bloga pani Joanny ?Podobny chlebek piekłam na mące pszennej z pełnoziarnista ale wiadomo trzeba ją zamienić. Czy orkiszowy na drożdżach wchodzi w grę? Przepraszam z góry bo może info już gdzieś jest na blogu, ale ja jeszcze go nie ogarnęłam ?pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

    PS jestem akurat w fazie pieczenia tego chlebka tzn rośnie ?

    1. Co do mąki owsianej to mam problem wynikający z tłumaczenia j. angielskiego. W każdym w mojej opinii z aplikacji Monash University (i zamieszonych tam obrazków poglądowych) nie wynika, aby mąka owsiana była Low FODMAP.
      Odpuściłabym sobie mąkę orkiszową i chleb orkiszowy na drożdżach na razie i wróciłabym do niej po zakończeniu I fazy.
      I jak udał się chleb? 🙂

      1. Dziękuję za informacje, chleb się udał , wiadomo to inny rodzaj chleba i trzeba się do niego przyzwyczaić , wyszedł mi dość zbity, ale można już chociaż zjeść kanapkę na śniadanie ?może następne wersję będą lepsze.
        Zmagam się z dość uporczywym wzdeciami i zaparciami , wspomagalam się środkami z laktuloza a ona jest chyba nie wskazana , jest raczej highFODMAP.

        1. Cieszę się w takim razie, że wróciłaś do kanapek na śniadanie. 😉
          Chleb jest bardziej zbity niż typowo pszenne pieczywo, ale nie powinien mieć zakalca. Przypomina po prostu prawdziwy chleb razowy.
          Odnośnie laktulozy, to przeciwskazaniem do jej stosowania jest nietolerancja laktozy.
          Nie podlega procesowi trawienia w jelicie cienkim; jest wchłaniana w niewielkim stopniu. W niezmienionej postaci dociera do jelita grubego, gdzie pod wpływem flory bakteryjnej zostaje rozłożona do dwutlenku węgla i kwasów organicznych, które na drodze osmotycznej zwiększają ilość wody w jelicie grubym, pobudzają jego perystaltykę oraz zmiękczają masy kałowe.
          Czyli stosowanie laktulozy powoduje wzdęcia, bo prowadzi do zwiększonej ilości gazów.
          W mojej ocenie nie jest to wskazany środek podczas diety, bo jego stosowanie wzmaga objawy ZJD.

  7. Witam. Piekę ten chlebek, ale nie mam niektórych składników. . cóż będzie bez skrobii i mąki ryżowej za to z mąki jaglanej i gryczanej z chia i pestkami z dynii. Drożdze tradycyjne. Ciekawa jestem rezultatu. Niemniej tak źle się czuję, że nawet jak będzie średnio smaczny to zjem. Wolę taki niż żaden ? trzeba go tylko sporo „napoic” wodą żeby nie zrobił się wiórek przy pieczeniu. Do tej pory piekłam tradycyjnie ale skoro nie można pszenicy to próba musi być z tego co jest.. pozdrawiam serdecznie ☺

    1. I jak wyszedł? 🙂
      Zamiast skrobi kukurydzianej można spokojnie dodać skrobi ziemniaczanej. Wydaje mi się, że skrobia jest tu bardzo ważna. Skrobia nadaje potrawie większej gęstości i klei składniki. Dzięki niej pieczywo nie czerstwiej tak szybko.

  8. Jestem mamą 16 letniej córki, która bardzo cierpi na ZJD. Piekę chleb z przepisu Pani Asi od miesiąca, w chwili obecnej jest to już dla mnie czynność taka jak umycie naczyń. Na początku pieczenie chlebka wychodziło różnie, teraz jest już dużo lepiej. Ostatnio obliczyłam że upiekłam 16 bochenków ? Córka wreście jest zadowolona że zjada kanapki, a ja nie martwię się czy coś jej będzie po pieczywie. Ostatnio nawet na tym chlebku robimy tosty z mozzarellą i szynką. W końcu widzę uśmiech na twarzy mojego dziecka, które mogło pomarzyć o takiej przyjemności. Nam chlebek starcza na nas dwie na 2-3 dni, w zależności od apetytu. Chleb mrożę i po rozmrożeniu wkładamy do tostera tak jak Pani Asia wcześniej pisała aby trochę odparował. Chleb jest sycący i wartościowy, a jest to ważne zwłaszcza gdy osoba cierpiąca na ZJD jest bardzo szczupła. Jako rodzic w końcu mam poczucie że moje dziecko zjada wartościowe,zdrowe pieczywo. Bardzo dziękuje za przepis?

      1. A czy ewentualnie można je czymś zastąpić? 🙂
        I jakiej firmy drożdży Pani używa? Bo w moich znalazłam E491 i nie wiem, c o tym myśleć…

        1. Glutenem… 😉
          Możesz spróbować upiec bez chia, napisz proszę jak wyszło.

          Drożdży używam najprzeróżniejszych. E491 to monostearynian sorbitolu, a wiadomo, że sorbitol jest High FODMAP, ale…
          W opakowaniu jest 8 g drożdży, z których piecze się 1 bochenek.
          Nawet jeśli E491 jest niedozwolony, to jego ilość będzie śladowa w 2 kromkach chleba. Myślę, że bardziej zaszkodzi bieganie po sklepach i szukanie drożdży bez E491 i niż sam E491. 😉
          Więcej o czytaniu etykiet napiszę w najbliższym czasie.

  9. mam pytanko odnosnie chleba. w jakiej ilosc mozna go zjesc na dzien? w tabeli – Mąka gryczana niepalona (max. 27 g ugotowanej), a w przepisie uzywamy 250 g. czyli 2 kromki na dzien mniej wiecej?

        1. Tak, dieta Low FODMAP nie działa na „chłopski rozum”. 😉 Informacje podaję z aplikacji Monash University. Odnośnie tego jak przetworzenie produktu wpływa na zawartość FODMAP pisałam tu i tu. 🙂

          1. Do tej pory piekłam chleb gryczany z samodzielnie zmielonej kaszy gryczanej niepalonej i drożdży. Właśnie zaczynam swoja przygodę z dietą FODMAP, jestem w pierwszej fazie diety. Czy powinnam zastąpić zmieloną kaszę na mąkę gryczana ze sklepu? Bardzo proszę o odpowiedź.

          2. Technicznie jest to jak najbardziej możliwe, choć chleb będzie bardziej pełnoziarnisty.
            Natomiast nie dam głowy, że taka domową mąką będzie w 100% Low FODMAP. Więcej na ten temat w tym wpisie.

  10. Mam pytanko zrobiłem chlebek z drożdży świeżych 17g zgodnie z przepisem , wstawiłem do letniego piekarnika i po 20 min wykipiał mi z miski i usiadł, po czym przelałem ciasto do foremki, czekałem ponad 20 min i upiekłem, ale już nie urósł.
    Gdzie jest błąd? i drugie pytanko czy ciasto ma być takie rzadkie? Ja dałem tylko 0,5 l wody czy lepiej 0,6l ??
    Pozdrawiam
    Ryszard

    1. A skąd te 17 g świeżych drożdży?
      Chleb zawsze wychodzi, jeśli się go robi DOKŁADNIE zgodnie z przepisem, czyli suche drożdże, żadnego ciepłego piekarnika (spokojnie wyrośnie w zamkniętym pokoju, trzeba tylko uważać na przeciągi), nie 20 min tylko 30.
      Ciasto nie jest specjalnie rzadkie, ale nie jest też bardzo zwarte. Ja zwykle leję 0,6 litra.
      Za pierwszym razem bardzo zalecam dokładne trzymanie się przepisu i wytycznych, potem można eksperymentować. 🙂 Jedyne odstępstwo to wykorzystanie skrobi ziemniaczanej zamiast kukurydzianej. Równie dobry, a tańszy zamiennik.

      1. ok dziękuje bardzo za szybką i precyzyjną odpowiedź odpowiedź!
        17g wynika z przelicznika drożdży suchych na świeże.
        Też wydawało mi się trochę dużo. A ze świeżych nie można?
        Cóż będę próbował dalej aż do skutku.

        1. Z tego co właśnie sprawdzałam to świeżych drożdży powinno być jeszcze więcej 😉
          Wydaje mi się, że to ten piekarnik. Ciasto samo wyrośnie, bo woda jest ciepła. Nie trzeba ich bardziej stymulować.
          Ja używałam tylko suchych drożdży, bo są bardzo poręczne. Ale jeśli uda Ci się ze świeżymi, to daj znać. 🙂

  11. Wygląda kusząco! Przy okazji mam pytanie o chleb o takim składzie:
    Naturalny zakwas żytni, woda, mąka pszenna typ 750, mąka graham typ 1850, słonecznik, otręby pszenne, oliwa extra virgin wysokiej jakości, sól.

    Czy ryzykowne jest jego jedzenie?
    Pozdrawiam!

    1. 🙂 I jest bardzo smaczny!

      Mam wątpliwości, co do zakwasu żytniego. Chleb na mące żytniej na zakwasie nie jest dozwolony, a sama mąka żytnia ma najwięcej FODMAP z wszystkich zbóż. Trudno mi więc coś na 100% powiedzieć. Ja bym jednak poczekała ze spróbowaniem tego chleb do III fazy.

    1. Drożdże nieaktyne zostały przebadane i są Low FODMAP. Drożdże do pieczenia nie zostały oddzielnie przebadane, ale występują w składzie pieczywa przebadanego i uznawanego za Low FODMAP. Ja jem chleb na drożdżach i też nie zauważyłam żadnych problemów. Uważam więc, że drożdże można jeść na diecie Low FODMAP.

  12. Zrobiłam chlebek, zaskakująco smaczny jak na produkt bezglutenowy. Brakuje mi tylko w nim czegoś kwaśnego, takiego aromatu jak w chlebach na zakwasie jednak 🙁 Trochę przebiła smak drożdży.

  13. Byłabym wdzięczna za informację czy mogę jeść chleb gryczany na zakwasie bez żadnej innej mąki poza gryczana. Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

  14. Muszę przyznać, że wypróbowałam wiele przepisów na chleb fodmap (mąż jest na tej diecie), ale żaden z chlebów nie robił szału. Czasami ciasto nie wyrastało a czasami chleb na drugi dzień nie nadawał się do spożycia. Więc kiedy trafiłam na ten przepis byłam lekko zrezygnowana. Mąż spożywał głównie wafle ryżowe zamiast kanapek, stwierdziłam, że zaryzykuję, i… muszę przyznać, że to najlepszy przepis jaki miałam okazję wypróbować. Chleb wygląda cudownie, smakuje jeszcze lepiej. Raz nie miałam mąki gryczanej i użyłam mąkę kukurydzianą, chleb wyszedł fajny, jednak oryginalne proporcje smakują najbardziej. Dziękuję! :))

  15. Mam pytanko- nie znoszę kaszy gryczanej a co za tym idzie wszystkich jej pochodnych, bardzo źle się po niej czuje i zazwyczaj sam zapach mnie odstrasza. Czym mogę zastąpić ta mąkę podana w przepisie na chlebek, bo bardzo chciałabym zjeść normalne polskie śniadanko.

    1. Hej,

      mąka gryczana razem z ryżową jest mąką bazową. Inną mąką bazową jest mąka jaglana. Ale sama nie próbowałam takiego połączenia w tym przepisie. Napisz, jak Ci poszło! 🙂

      Możesz też wypróbować ten przepis na chleb z mąki z quinoa, choć wymaga dużo więcej składników.

  16. Cześć, a czy zamiast drożdży można użyć w tym przepisie zakwasu? Mam akurat żytni. Czy on bardzo zwiększy ilość fodmap w tym chlebie?
    W razie czego mogę spróbować zrobić zakwas gryczany – czy może być taki?

    1. Wydaje mi się, że zakwas żytni jest NIEdozwolony, ponieważ chleb żytni na zakwasie nie jest wymieniony jako dozwolony, a żyto ma najwięcej FODMAP z wszystkich zbóż.
      Zakwas gryczany powinien być ok pod kątem FODMAP, ale nie mam zielonego pojęcia czy chleb wyjdzie. Daj znać jak Ci poszło. 🙂

  17. Upiekłam chleb wczoraj, a skrobię kukurydzianą (której nie miałam) zastąpiłam skrobią ziemniaczaną. Wyszedł wyśmienity!:). Cały weekend wgryzam się w temat Low Fodmap i wreszcie widzę dla siebie światełko w tunelu:)). Od 2 miesięcy zmagam się z bólem brzucha – rozpoznanie zapalenie uchyłków esicy. Zalecona dieta bezresztkowa + antybiotyki to zabójstwo dla jelit! Białe, pszenne pieczywo, jabłka pieczone lub kompot z jabłek…Dopiero w sobotę trafiłam do lekarza który powiedział mi o diecie ulgi (Low Fodmap) i odbudowaniu flory bakteryjnej… jestem mu wdzięczna:)). Dziękuję również za tą stronę! Pozdrawiam ciepło:))

  18. Chlebek jest po prostu genialny! Choć zwykle zajadamy się chlebami orkiszowymi i orkiszowo-żytnimi na zakwasie, to niestety część rodzinki musiała sobie odmówić tych przysmaków. Jako matka, która od kilku dobrych lat wypieka samodzielnie wszelakie pieczywo, nie było dla mnie problemem upieczenie chleba, chciałam mieć tylko pewność, że pieczywo, które im zaserwuję będzie dla nich bezpieczne, tak oto trafiłam na tę stronę. To był doskonały wybór, chlebek jest tak pyszny, że w ciągu 6-ciu dni piekłam go już trzykrotnie, zajadamy go bowiem wszyscy.
    Choć miałam małe obawy co do ilości wody, masa wydawała mi się bardzo rzadka, choć za pierwszym razem dałam tylko 550g wody, to teraz już nie mam obaw i śmiało leję 590-600g, zmieniłam tylko formę na większą. Piekę w formie o wym. 26,5×8,5 cm, wydaję mi się też, że z dodatkiem skrobi z tapioki wyszedł smaczniejszy, ale może to tylko moje odczucie…
    I jeszcze jedno: jak dla nas troszkę za mało soli, daję trochę więcej niż łyżeczkę, tj. 12g soli himalajskiej i jest ok. No i cukier…, jest on zbędny, nigdy go nie dodaję i pieczywo na drożdżach zawsze pięknie wyrasta. Poza tym wszystko extra.
    Dziękuję za przepis i pozdrawiam 😉

  19. Wspominasz o pieczywie z lidla czy mogłabyś polecić jakieś konkretne?
    Jako początkujący mam taki mętlik w głowie że gubie sie w tym wszystkim.
    Pozdrawiam.

  20. Dzień dobry 🙂
    Zastanawiam się, czy ma znaczenie jaką kaszę gryczaną zmielę aby uzyskać mąkę gryczaną: paloną czy nie paloną?
    Pozdrawiam.

      1. Bardzo dziękuję za odpowiedź.:) Tak mi się zdawało, więc użyłam niepalonej kaszy. Ponieważ nie miałam pod ręką ani skrobi kukurydzianej ani z tapioki dodałam skrobi ziemniaczanej. Chleb wyszedł pyszny! W carrefourze znalazłam drożdże w proszku bez żadnych dodatków. Niestety są to drożdże eko i kosztują prawie 4 zł, ale ponieważ mam katastrofalną reakcję na sorbitol, co wiem bez testowania, gdyż ciężko ją przeoczyć, bałam się tego E491.

        Dziękuję za przepis. Spróbuję też wersji z mąką jaglaną i kukurydzianą. 🙂

  21. Witaj Joasiu,
    Na wstępie chciałam od razu podziękować Ci za tego bloga, dzięki Tobie trafiłam na dietę FODMAP. Ładnych parę lat cierpię na IBS, w ostatnim czasie zaczęłam wymiotować po posiłkach, wymioty były tak silne, że nie odebrały mi radość życia, zaczęłam chodzić po lekarzach, każdy z nich zarzucał mi, że jem nieregularnie, za ciężko, co było kompletna bzdurą, bo od 7 lat ograniczyłam mięso bo mi nie służyło. Męczyłam się tak tyle lat… Ostatnio dokuczały mi też przeokropne gazy, mdłości, nie wiedziałam co mi jest, wyniki badań ok, więc zaczęłam mocno szperać po internecie, trafiłam na Ciebie i bardzo Ci dziękuję! Świetna robota.
    szybciutko wykluczyłam to co jest zakazane i obecnie jestem w I fazie, za dwa dni poszłam do gastrologa, który też zalecił mi właśnie tą dietę, ale ja juz o niej wiedziałam i ją zaczęłam stosować. Po dwóch dniach nie mam żadnych gazów, nie czuje się wzdęta, nie boli żołądek.
    Bardzo Ci dziękuję i czekam na kolejne wpisy 🙂
    Pozdrawiam
    Magda

  22. piekę chleb na świeżych drożdżach (1/5 opakowania). zamiast skrobi kukurydzianej daję skrobie ziemniaczaną – chleb smakuje tak samo. Nawet wyjęty z zamrażarki i wrzucony do opiekacza jest naprawdę smaczny 🙂 Koszt wychodzi około 5,50-6,00 zł i wystarcza mi na 7 posiłków. Polecam tym bardziej bo bez ulepszaczy 🙂 Przy pieczeniu dwóch bochenków oszczędzamy czas i energię elektryczną 🙂 Dziękuje blogerce za przepis 🙂

    1. Faktycznie zamiast skrobi kukurydzianej można użyć zamiennie każdej innej skrobi – ziemniaczaną lub tapioku. 🙂 Ja też najczęściej używam skrobi ziemniaczanej, bo jest najtańsza i też mrożę. 🙂

  23. Joasiu, ja mam dietę fodmap skonstruwaną i dobraną przez dietetyka klinicznego. Głownie dlatego, że żadne metody konwencjonalne ani niekonwencjonalne nie przyniosły poprawy. Według niej w pierwszej fazie diety żaden cukier biały, brązowy czy miód nie jest dozwolony. Tak samo chleb na drożdżach. Trzeba eksperymentować z własnym chlebem robionym na zakwasie z mąki orkiszowej, kukurydzianej, gryczanej, ziemniaczanej.

    1. Najprawdopodobniej obok ZJD cierpisz na inne schorzenia, które wykluczają drożdże i cukier. Standardowo w pierwszej fazie Low Fodmap cukier i drożdże są dozwolone. Niedozwolony jest miód.
      Czy pytałaś dietetyka, czemu wykluczył te produkty? Z pewnoscią miał jakiś dobry powód.
      Oczywiście chleb na zakwasie to dobry pomysł. 🙂 Ja piekę własny chleb na zakwasie orkiszowym.

    1. Uważam, że zakwas jaglany także będzie ok, nawet bardziej, bo sama mąka jaglana jest dozwolona. Nie wiem sama, co sądzić o żytnim. Żyto zawiera najwięcej FODMAP ze zbóż. Muszę poszukać, może znajdę jakieś informacje.

  24. Witam kochana, czy jeżeli zamiast skrobi kukurydzianej mogę użyć skrobi ziemniaczanej ? Ponieważ nie mam w tej chwili pod ręką a chcę spróbować upiec ten chleb pierwszy raz 🙂

  25. Witam, ktorys raz juz robi ten chleb i tak mam maszyne to pieczenia chleba super rosnie ale pozniej po upieczeniu jak wyjmuje okazuje sie ze sirodek zamiast byc wypukly to jest wklesniety czy w wyniku pieczenia opada ale nie wiem dlaczego ? W tym miejscu wklesnietym robi sie ,,zakalec ,, Ma ktos pomysl o co moze chodzic ??

  26. Witam,

    'zawiera pszenicę pozbawioną glutenu, a na diecie Low FODMAP problemem jest pszenica, a nie gluten’.

    Na liście produktów dozwolonych 3.0 można znaleźć 'Pszenny chleb pełnoziarnisty na zakwasie’. Jeśli problemem jest pszenica to dlaczego można jeść pszenny?

  27. Właśnie wstawiłam chlebek do piekarnika 🙂 Piekę go pierwszy raz i już widzę, że chyba włożyłam go w za dużą foremkę 🙁 Jakiej wielkości foremki używasz? Co do smaku jeszcze nie mam zdania 🙂

  28. Chcialam zapytac poniewaz od jakiegos czasu sama pieke chleby ale nie mam pojecia czy sa low fodmap. Z racji tego, ze na taka diete musze przejsc to moje pytanie brzmi czy na samej mace ryzowej i skrobi ziemniaczanej chleb mozna uznac za low fodmap? Mam taki przepis: Składniki na foremkę o wym. ok. 26x11cm:
    • 2 szklanki mąki ryżowej białej
    • 1 szklanka skrobi ziemniaczanej lub tapioki
    • 9 g suchych drożdży
    • 1 łyżka cukru
    • 1 łyżeczka soli
    • 1 łyżeczka sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia
    • 1 łyżka zmielonych nasion chia można użyć siemienia lnianego
    • 3 łyżki ciepłej wody
    • 1 łyżeczka octu jabłkowego lub soku z cytryny
    • 1 i 3/4 szklanki ciepłej wody

  29. Albo inny przepis:
    • 1 maki gryczanej
    • 1,5 szklanki wody
    • 0,5 szklanki mąki ryżowej
    • 1 łyżeczka zdrowej soli
    • 0,5 szklanki ziaren słonecznika
    • 0,5 szklanki siemienia lnianego – nie wiem czy mozna to zastapic np chia
    Czy ten nadaje sie jako low fodmap?

    1. Tak, nadaje się, z zastrzeżeniem – jeśli ma być chia, to te pół szklanki to ok. 4 łyżek, co oznacza, że nie można zjeść całego chleba na raz. 😉
      Jeśli zostawisz siemię lniane, to musisz sobie przeliczyć, ile kromek możesz zjeść. Dozwolona jest jedna łyżka stołowa siemienia (15 g) na porcję. Sprawdź ile g wychodzi na cały chlebek, podziel przez liczbę kromek i będziesz wiedziała, ile siemienia jest około w 1 kromce.

  30. Hej, właśnie upiekłam swój pierwszy chleb (niestety posiadam piekarnik gazowy i zjarał mi się dół, ale co tam 😉 zastanawiam się tylko czy skoro w ZJD problemem nie jest gluten a pszenica, można taki chleb pić z tych mak gryczanych, kukurydzianych itp normalnych czy koniecznie bezglutenowych? Rozumiem że jesli ktoś ma celiakię to nie może jeść mąk które mogą być zanieczyszczone glutenem, a jak jest z nam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *