Monash University ciągle testuje żywność pod kątem zawartości węglowodanów FODMAP. Ostatnio pojawiła się kolejna aktualizacja produktów Low FODMAP. Wrzucałam już informacje na profil na Facebooku, teraz pora na bardziej szczegółowe omówienie.
Daktyle suszone Medjool
W tygodniu staram się nie jeść słodyczy, ale czasami człowiek ma ochotę na coś słodkiego, zwłaszcza do kawy. Zjadam daktyla i chętka na ciastka przechodzi.
Daktyle to fantastyczne owoce palmy daktylowej. W krajach arabskich nazywane są „chlebem życia”. Nic w tym dziwnego, jeśli mieszkasz na pustyni, a mimo to możesz zjeść sobie takiego daktyla, który nie dość, że naturalnie słodki, to jeszcze bardzo wartościowy odżywczo. Daktyle są bowiem bogate w witaminy i minerały, w szczególności potas, miedź, selen i magnez. Występują w formie świeżej i suszonej. Te świeże są zdrowsze.
Medjool to najbardziej ceniona odmiana świeżych daktyli i co ważne – ma najwięcej witamin i minerałów ze wszystkich odmian. Są większe i niestety mają też więcej fruktozy niż zwykłe daktyle. Przekłada się to na ilość daktyli medjool, które można zjeść na diecie Low FODMAP.
Dozwolona porcja zwykłych daktyli to 30 g (ok. 5 daktyli), natomiast daktyli Medjool – 20 g (ok. 1 sztuki).
Herbata Matcha w proszku
Ta herbata w proszku, o pięknym zielonym kolorze, jest uzyskiwana dzięki specyficznemu sposobowi uprawy. Krzaczki na 2-4 tygodnie przed zbiorem zostają osłonięte przed słońcem. Dzięki temu wzrasta w listach wzrasta ilość chlorofilu. W konsekwencji Matcha jest nie tylko intensywnie zielona, ale też zdrowsza. Smak ma, że tak powiem, również bardzo intensywny… ;]
Jest bardzo bogata w przeciwutleniacze (antyoksydanty). Te, które występują w Matchy, katechiny, są jedynymi z najaktywniej zwalczających wolne rodniki. Co więcej, Matcha to sproszkowane liście – wypijamy więc nie sam napar, ale także te sproszkowane liście, które normalnie wylądowałyby w śmietniku.
Pewnie ucieszy Was informacja, że dozwolona jest 1 łyżeczka Matchy (2 g).
Proszek maca
Proszek maca wytwarza się z rośliny z rodziny kapustnych pochodzącej z Peru.
Maca należy do tzw. super foods. Podobnie jak herbata Matcha ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Jest bogata w aminokwasy, zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz mikro- i makroelementy, w szczególności żelazo, wapń, miedź, cynk i potas.
Podobno proszek maca zwiększa także libido u kobiet i mężczyzn, a także pomogą przy problemach z erekcją i słabą jakością plemników.
Dozwolona ilość to jedna łyżeczka (czyli 2 g).
Sok żurawinowy (100%)
Niektóre badania sugerują, że sok żurawinowy może zapobiegać infekcjom, opóźniać lub zmniejszać nasilenie chorób przewlekłych oraz zapobiegać uszkodzeniom oksydacyjnym związanym z wiekiem. Dla większości zdrowych osób sok żurawinowy jest bezpieczny. Sok żurawinowy może tymczasowo pogorszyć stan zdrowia, jeśli cierpicie na refluks żołądkowy, ponieważ jest lekko kwaśny. Niektórzy uważają, że sok żurawinowy pozostawia w ustach nietypowy smak lub chwilowo podrażnia dziąsła i usta.
Pytanie, czy mogą go pić chorzy na zespół jelita drażliwego?
Jeśli źle tolerujecie fruktany, to bezpieczna porcja to jedynie 30 g (czyli pi razy drzwi kieliszek do wódki). Raz na jakiś czas możecie spróbować wypić do 140 g, ale objawy mogą się pojawić – zależy od osobistego poziomu tolerancji fruktanów.
Sok pomidorowy (100%)
Nie każdy lubi smak soku pomidorowego (ja tak średnio, choć UWIELBIAM pomidory). Napój ten zapewnia szeroką gamę witamin, minerałów i silnych przeciwutleniaczy. Jest szczególnie bogaty w likopen, silny antyoksydant o znaczących korzyściach zdrowotnych.
Low FODMAP jest porcja 90 g (ok. 1/2 szklanki).
Jeżeli zamierzacie wykorzystać sok pomidorowy do przyrządzenia alkoholowego drinka typu „krwawa Mary”, to weźcie pod uwagę dwa czynniki drażniące jelita. Mam na myśli alkohol i ostre przyprawy. Porcja 30 ml wódki jest wprawdzie Low FODMAP, ale niektórzy mimo to źle reagują na napoje wyskokowe. Problemem też może być tabasco, które jest ostrą przyprawą, a te także mogą (ale nie muszą) podrażniać jelita. Tabasco zawiera chilli, które w określonej ilości (28 g świeżego, 2 g suszonego) jest dozwolone. Aktywnym składnik chili jest kapsaicyna, która, jak wykazano, zwiększa motorykę jelit i ból brzucha u niektórych osób.
Fasola Cannellini z puszki
Odmian fasoli jest mnóstwo. Do wyboru, do koloru. W Polsce bardzo popularna jest fasola Piękny Jaś o dużych ziarnach. Cannellini to także biała fasola, ale pochodzi z Włoch. Gdyby nie podpis na opakowaniu, to nie udałoby mi się odróżnić tych dwóch rodzajów fasoli.
Dobra wiadomość jest taka, że dozwolona porcja to 76 g odsączonej fasoli cannellini z puszki. Zawiera sporo fruktanów i GOS, dlatego osoby wrażliwe na te węglowodany powinny ograniczyć ilość spożywanej fasoli do wskazanej powyżej porcji.
Podkreślam, że chodzi o fasolę z puszki, a nie suchą fasolę namoczoną, a potem ugotowaną. Produkty z puszki mają niższą zawartość FODMAP, ponieważ węglowodany FODMAP rozpuszczają się w wodzie i przechodzą do płynu wypełniającego puszkę. Z tego samego powodu można używać oliwy aromatyzowanej czosnkiem, ale bulion na czosnku będzie już bogaty w FODMAP.
Fasola czerwona z puszki
Fasola czerwona jest bogata w witaminy z grupy B, a szczególnie w witaminę B1 (tiaminę), która odpowiada m.in. za funkcjonowanie układu nerwowego i wspomaga naszą pamięć. W ziarnach fasoli znajdziemy także żelazo, mangan, miedź, kwas foliowy, fosfor, wapń, potas oraz dużo błonnika – w tym frakcje rozpuszczalne, które mogą obniżać cholesterol LDL i kontrolować poziom glukozy. Fasola zawiera też izoflawony. Są to substancje, które w kobiet mogą wspomagać organizm w okresie menopauzy. Są korzystne także dla mężczyzn. Wykazują bowiem działania wspierające profilaktykę powstawania raka prostaty.
Dozwolona jest porcja 85 g czerwonej fasoli z puszki.
To tyle na dziś. Produktów przebadanych jest już wiele. Bardzo zachęcam do korzystania z aplikacji MU. Aktualizacja produktów Low FODMAP jest tam oznaczona ikonką gwiazdki.
Jak Wam się podoba aktualizacja produktów Low FODMAP? Jesteście zadowoleni czy raczej rozczarowani? Dajcie proszę znać w komentarzach!
Hej, mam spory dylemat z owocami przy FODMAP, bo należy przecież unikać fruktanów/fruktozy, a w owocach jest tego chyba od groma? Więc nie ma tu jakiejś sprzeczności?
Dzięki za wiele cennych info i pozdrawiam.
Hej!
To jest dieta „low” FODMAP, a nie „zero” FODMAP. W diecie low FODMAP istnieje różnica między owocami, które są niskofodmapowe i bezpieczne do spożycia, a tymi, które zawierają znaczne ilości fruktanów, fruktozy czy sorbitolu i są lepiej ograniczone. Jeśli korzystasz z aplikacji, trzymaj się po prostu oznaczeń i jedz te owoce, które nie sprawią Ci kłopotów! 🙂
Link do postawienia kawy nie działa 🙁
O nie! Muszę to sprawdzić!
A ten: https://buycoffee.to/fodmappopolsku
Witam. Jestem na low fodmap od dwóch tygodni. Zastanawia mnie temat bułek z pradawnej pszenicy 2ab. Na różnych stronach są do tego różne podejścia. Czy według Pani można je jeść w fazie eliminacyjnej czy mogą szkodzić ?
Nie do końca wiem, o jakie pieczywo konkretnie Ci chodzi. Bułki z pradawnych odmian pszenicy, takich jak kamut, farro czy płaskurka, niestety nie są uznawane za produkty low FODMAP. Pszenica, niezależnie od odmiany, zawiera fruktany – rodzaj FODMAP, który może powodować objawy u osób wrażliwych na tę dietę.
Alternatywą mogą być bułki z mąk bezglutenowych, takich jak mąka ryżowa, gryczana czy owsiana (certyfikowana jako bezglutenowa). Część osób dobrze toleruje również produkty z ciasta na zakwasie z białej mąki pszennej, gdyż proces fermentacji obniża zawartość FODMAP, ale tolerancja może być indywidualna. Piszę o tym więcej, w tym poście.