Gofry gryczane to nie to samo, co gofry zakupione nad morzem w budce z fast-foodem. Są zdrowsze, a przede wszystkim Low FODMAP. :]
Czemu gofry gryczane to dobry wybór?
Gofry gryczane nie są przygotowywane z mąki pszennej, która jest pełna oligosacharydów: GOS i fruktanów. Osoby, które przechodzą dopiero przez I fazę diety Low FODMAP (fazę eliminacyjną) oraz osoby, które wiedza już, że źle tolerują GOS lub/i fruktany, muszą zrezygnować z tego rodzaju mąki. Już porcja 100 g jest niedozwolona. Nie ma to nic wspólnego z glutenem, bo to nie gluten szkodzi jelitom osób chorych na ZJD.
Na szczęście, jest jeszcze mąka gryczana. Ma swoje minusy. Cechuje się gorzkawym posmakiem. Wypieki są kruche, mało elastyczne, a jej cena jest dużo wyższa niż cena zwykłej mąki pszennej. Ma też wiele plusów. Mąka gryczana jest Low FODMAP. Zawiera wiele minerałów i witamin. Jeśli dobrze tolerujecie większe ilości kaszy gryczanej niepalonej, to możecie przygotować swoją własną, domową mąkę. Żeby przygotować domową mąkę pszenną, musielibyście postawić mały młyn koło domu. ;]
Gofry z cukrem czy bez?
Te gofry gryczane można przygotować bez cukru. Ja osobiście takie preferuję. Wolę dodać do nich w zależności od nastroju słodkie lub wytrawne dodatki. To może być np.:
- dżem malinowy,
- najzwyklejszy cukier puder,
- masło orzechowe (nie więcej niż 140 g, jeśli źle tolerujecie fruktozę),
- bita śmietana (do 60 g) – klasyczna lub przygotowana z ubitej śmietanki kokosowej (do 60 g).
Jeśli wolicie wytrawne dodatki, to możecie wybrać sos szpinakowy. Przyrządzicie go ze szpinaku (do 75 g), suszonych pomidorów (do 3 sztuk), startego żółtego sera, kwaśnej śmietany (do 40 g). Szpinak i pomidory podsmażamy na oliwie aromatyzowanej czosnkiem (albo oleju ze słoika z suszonymi pomidorami), następnie dodajemy śmietanę. Sos mieszamy aż zgęstnieje, doprawiamy ostrą papryką, nakładamy na gofry i jeszcze gorący posypujemy tartym serem.
Najważniejszym czynnikiem, który zapewnia, że gofry nie będą się kleić jest dobra gofrownica i porządne jej nagrzanie przed nałożeniem ciasta. Ja używam gofrownicy z lat 90-tych, która nie ma wymiennych płyt grzewczych. To nie problem, bo ciasto nie przywiera i ładnie odchodzi od teflonu.
Znalazłam na Allegro podobną. Jest sprzedawana jako profesjonalna gofrownica za kilkaset złotych!!! Może znajdziecie jakąś przyzwoitą na OLX. Porządna gofrownica jest bardzo przydatna, jeśli przyrządza się gofry na innej mące niż pszenna.
Gofry gryczane
Uwagi
Do ciasta możecie dodać cukier, jeśli wolicie gofry na słodko. Ile? To zależy od Waszych preferencji.
Jeśli taka porcja jest za duża, to spokojnie możecie zmniejszyć porcję o połowę. Ja po prostu lubię gofry. :]
Składniki
- 4 jajka
- 2 szklanki mąki gryczanej
- 3 szklanki wody/mleka bez laktozy
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki kakao
- cynamon
- olej o neutralnym smaku
Instrukcje
- Do miski dodaj wszystkie składniki oprócz oleju.
- Dobrze wymieszaj rózgą lub mikserem. Odstaw na 30 min.
- Dobrzej rozgrzej gofrownicę. Nałóż ciasto i piecz do zrumienienia.