Kokosowa owsianka z truskawkami


Przepisy / niedziela, 2 czerwca, 2019
Jump to recipe

Czerwiec to miesiąc truskawek. Żal byłoby nie skorzystać z tych pysznych owoców. Owsianka z truskawkami jest nie tylko bardzo smaczna, ale też sycąca dzięki dodatkowi orzechów i masła migdałowego.

Czemu truskawki są lepsze niż pomarańcze? ;]

Zarówno truskawki, jak i pomarańcze są dozwolone na diecie Low FODMAP, bo w ogóle nie wykryto w nich węglowodanów FODMAP. Truskawki mają jednak więcej witaminy C, są swojskie i nie trzeba ich transportować przez tysiące kilometrów (pod warunkiem, że kupicie je w czerwcu od rolnika).

Truskawki mają też wiele właściwości prozdrowotnych m.in. obniżają poziom cholesterolu, wspierają układ odpornościowy, zmniejszają tendencję do powstawania zakrzepicy żył i ryzyko zawału serca u kobiet. I są pyszne, pod warunkiem, że udało im się dojrzeć w słońcu na polu.

Moje truskawki mają już kwiaty, czekam więc z niecierpliwością na pierwsze owoce. :]

Całoroczna owsianka z truskawkami

Ale nie przejmujcie się, jeśli jeszcze nie macie dostępu do świeżych owoców. Owsianka z truskawkami smakuje dobrze także z owocami mrożonymi, dlatego przygotowywałam ją także w okresie jesienno-zimowym.

Wystarczy przed pójściem spać wyjąć porcję truskawek z zamrażalnika i wstawić je do lodówki. Rano powinny być już miękkie i rozmrożone.

*Zastrzeżenia Low FODMAP

Truskawki, tak jak napisałam powyżej, w ogóle nie zawierają węglowodanów Low FODMAP. Jeśli więc nie przekroczycie granic rozsądku, możecie spożywać je bez ograniczeń. Pamiętajcie tylko, że zawierają błonnik. Nie są też odpowiednie dla osób, które cierpią na nietolerancję histaminy.

Suszone jagody goji można spożywać w ilości nie większej niż 10 g (czyli jakieś 3 łyżeczki – ale lepiej je zważcie!).

Masło migdałowe także należy ograniczać. Maksymalna ilość to 20 g czyli ok 1 łyżki stołowej. Nie przejmujcie się jeśli nie macie masła pod ręką. Możecie zastąpić je płatkami migdałowymi lub zmiksowanymi migdałami. Możecie też spróbować zrobić własne. Ja tak właśnie robię. ;]

Trzeba uważać także na orzechy laskowe. Nie należy przekraczać ilości 15 g na porcję.

Pestki dyni i słonecznika spokojnie można zjeść w ilości podanej w przepisie (pestek dyni można zjeść nawet więcej).

Sprawa z mlekiem kokosowym jest bardziej skomplikowana. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym poście. Przepis uwzględnia oczywiście aktualne (na dzień opublikowania) wytyczne Monash University.

Mleko z puszki można zastąpić mlekiem kokosowym w proszku. Ja używam takiego.

Kakao można spożywać w podanej ilości. Więcej na ten temat znajdziecie we wpisie o napojach.

Ostrzeżenie

Wprawdzie poszczególne porcje produktów nie przekraczają dozwolonej ilość FODMAP, to owsianka zawiera dużo błonnika, a węglowodany FODMAP mogą się skumulować do ilości, która zaszkodzi bardziej wrażliwym osobom.

Jeśli nie służy Wam, ograniczcie ilość dodatków do takiego poziomu, aż przestanie Wam szkodzić. Mam tylko nadzieję, że kokosowa owsianka z truskawkami nie zamieni się w owsiankę na wodzie z jedną smętną truskawką.

8 Replies to “Kokosowa owsianka z truskawkami”

  1. Czy na diecie fodmap (I faza) można jeść taki chleb orkiszowo-pszenny domowej roboty na zakwasie: 1kg mąki orkiszowej; 0,5kg mąki pszennej; szklanka mąki żytniej do zaczynu i do chleba dodana jest łyżka miodu i trochę drożdży? Czy raczej powinnam go wyeliminować?

  2. dzień dobry,
    płatki owsiane górskie są dozwolone w diecie eliminacyjnej? W aplikacji którą znalazłam w necie jest dozwolona tylko kasza owsiana. Bardzo proszę o pomoc ponieważ nie wiem co można przygotować na śniadanie.
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *