Dziś podzielę się z Wami moim ukochanym przepisem na koktajl idealny: zdrowy, słodki, pyszny i pełny witamin. A do tego Low FODMAP. :]
Staram się nie jeść słodyczy i przez 90% czasu mi się to udaje – jem je raz na kilka miesięcy. Nie oznacza to jednak, że mój jadłospis na co dzień pozbawiony jest jakiejkolwiek słodyczy.
Każdego dnia staram się zjeść 1-2 owoce. Aby dłużej odczuwać sytość zwykle z owoców przygotowuję koktajl – zmiksowane potrawy na dłużej wypełniają żołądek, skuteczniej zwalczając głód.
Staram się jeść sporo bananów, bo są one dobrym źródłem prebiotyków. Tak jak wcześniej pisałam są one bardzo istotne dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszego układu trawiennego. Większość prebiotyków zawiera duże ilości FODMAP (np. inulina, cebula, czosnek). Średnio dojrzałe banany można jeść w fazie eliminacyjnej diety Low FODMAP i z tego względu powinny pojawiać się w menu osób chorych na zespół jelita drażliwego.
Więcej na ten temat napisałam w poście o bananach.
W aplikacji Monash University melon honeydew (z białą skórką) oznaczony jest na zielono, z zastrzeżeniem, że w trakcie fazy eliminacyjnej nie powinno przekraczać się ilości 135 g. Większa porcja zawiera sporo oligosacharydów, a konkretnie – fruktanów.
W aplikacji FODMAP Friendly – dopuszczalna ilość melona honey dew to aż 150 g.
Innym melona, którego można użyć jest melon kantalupa – do 120 g (zgodnie z MU). Wybierzcie tego, który Wam bardziej pasuje lub jest pod ręką.
Składniki:
– 200 ml mleka roślinnego Low FODMAP (ryżowego, migdałowego)
– 1 niedojrzały banan
– kawałek melona honeydew (ok. 90 g to bezpieczna porcja, więcej niż 135 g powinny unikać osoby źle tolerujące oligosacharydy) lub kantalupy (pk. 120 g),
– 1 łyżeczka syropu klonowego
– garść szpinaku (więcej niż 150 g szpinaku może wywołać objawy ZJD u osób źle tolerujących oligosacharydy) – garść to bezpieczna porcja
– cynamon.
Wszystkie składniki wrzucamy do blendera i dokładnie miksujemy. No chyba, że lubicie duże kawałki szpinaku w swoim koktajlu. ;]
Obok koktajlu jaglanego o smaku kakaowo-kawowo-bananowym to mój absolutny faworyt… Prawdziwe „niebo w gębie”… ;] Jedna porcja i przechodzi mi ochota na jakiekolwiek słodycze… :]
Czy także macie swój ulubiony przepis na koktajl owocowy, którym chcielibyście się pochwalić? :]
A czy w jednym daniu można połączyć produkt z grupy czerwonej i pomarańczowej, albo w ciagu dnia np. w dwóch posiłkach umieścić w jednym np. buraka w malej ilości na śniadanie, a na obiad dodać brokuły również w małej ilości?
Radzę zacząć od podstaw – w pierwszym etapie (do momentu ustąpienia objawów) radzę się trzymać tylko produktów oznaczonych na zielono. Jeśli objawy szybko ustąpiły, a chcemy jeszcze kontynuować fazę eliminacyjną można uważnie dodać produkty z pomarańczowej, a nawet czerwonej grupy. Lepiej jednak zacząć od ich niełączenia, aby nie kumulować nadmiaru FODMAP w jednym posiłku. Dla części osób może być to zbyt wiele.
Jeśli pojedyncze pokarmy z grupy pomarańczowej lub czerwonej nie sprawiają problemów, można spróbować ostrożnie je połączyć.
Przy czym przechodząc do fazy II, zalecam znowu powrót tylko do produktów z grupy zielonej, aby nie doprowadzić do kumulacji FODMAP, która zafałszuje wyniki testowania.
Pani Joanno,
w poniedziałek – 25 lipca – dowiedziałam się o istnieniu diety FODMAP, choć ZJD został u mnie zdiagnozowany cztery lata temu i właściwie nie sądziłam, że cokolwiek jest w stanie mi pomóc. Przez ten czas zapoznałam się z Pani wpisami, przeanalizowałam tabelę i zabrałam się do pracy, od dwóch dni stosuję się do zaleceń. Nie chcę cieszyć się przedwcześnie, bo u mnie symptomy to taka swoista sinusoida, ale zauważam różnicę.
Przy okazji chciałam się z Panią podzielić pewnym artykułem, być może już go Pani czytała, ale jest tam wzmianka o pickles – ogórkach kiszonych, które podobno są dozwolone. Co Pani o tym sądzi? Bo czytałam Pani wypowiedzi, że nie zostały one, podobnie jak kapusta kiszona, sprawdzone przez Monash University.
http://www.todaysdietitian.com/newarchives/030612p36.shtml
'In a pinch, clients can go to some fast-food restaurants that have low FODMAP options. For instance, clients can eat oatmeal from Starbucks or McDonalds. “Just use 1 tablespoon of dried cranberries or raisins,” Catsos suggests. Other low FODMAP options include Wendy’s baked potato, sushi, a banana, a small fresh fruit cup, a handful of roasted nuts, tortilla chips, sliced deli meat, chicken or tuna salad, a chef salad, hard-boiled eggs, cheese sticks, pumpkin or sunflower seeds, and even pickles, Catsos says.’
Chciałabym również zapytać, jeśli nie jest to pytanie zbyt intymne, czy u kobiet cierpiących na ZJD podczas 'kobiecych’ dni objawy mogą się nasilać? Czy są na ten temat jakieś artykuły? Będę wdzięczna jeśli się Pani ustosunkuje do mojego pytania.
Witam,
Cieszę się, że lekarze polecają dietę Low FODMAP.
Odnoszą się do pytania o ogórki kiszone… Produkty badane są przez MU laboratoryjnie. Ja nie jestem w stanie wypowiadać się na temat produktów nie przebadanych, bo nie dysponuję laboratorium, a osobiste doświadczenie może mnie tu zawieść. Każdy organizm reaguje bowiem inaczej.
Ostatnio MU przebadało kiszoną kapustę (z białej kapusty) i niestety, choć surowa kapusta jest dozwolona, to kiszona kapusta zawiera duże ilości mannitolu. Co ciekawe czerwona kiszona kapusta jest dozwolona w ilości do 70 g.
Z tego względu należy dać sobie spokój z kiszonymi ogórkami do czasu zakończenia obu faz.
Co do wpływu kobiecych dni, to nie czytałam nic na ten temat, ale jedna z czytelniczek zauważyła takie zjawisko nasilania się objawów.