Wydaje się Wam, że musicie zrezygnować z klasycznej sałatki greckiej podczas diety Low FODMAP? Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy ją trochę zmodyfikować…
Sałatka grecka jest pyszna i zdrowa, ale zawiera cebulę, która obfituje w oligosacharydy. Poniższy przepis jest więc przeznaczony szczególnie dla tych osób, które jeszcze nie zakończyły pierwszych 2 faz diety albo już wiedzą, że źle tolerują właśnie oligosacharydy.
Zamiast surowej cebuli proponuję dodać oliwę aromatyzowaną cebulą. Aby podkręcić jej smak dodałam jeszcze trochę asafetydy – cuchnącej przyprawy stosowanej w Indiach, która nadaje potrawie cebulowy smak i aromat. Należy dodać ją do rozgrzanej oliwy i dobrze przesmażyć.
Do sałatki greckiej świetnie pasują grzanki z chleba bezglutenowego – ja po prostu kroję chleb i na sucho podgrzewam go na patelni.
Składniki:
1 porcja
– 1/4 główki sałaty lodowej
-50 g fety lub sera sałatkowego typu feta
– pomidor
– 2 ogórki (najlepsze są gruntowe – jeśli szklarniowy to 1/2)
– 4-5 czarnych oliwek
– 1 łyżeczka oliwy aromatyzowanej cebulą
– suszone oregano
– świeża bazylia
– sól i pieprz
– 1 kromka chleba bezglutenowego.
Sposób przyrządzenia:
Usuwam pestki z pomidora, kroję go razem z ogórkiem. Do miseczki wkładam porwaną i osuszoną sałatę lodową, dodaję warzywa, pokrojone oliwki i pokruszony ser feta. Skrapiam oliwą wymieszaną z oregano, solą i pieprzem. Dodaję gorące grzanki i świeżą bazylię.
Mam nadzieję, że przypadła Wam do gustu moja super prosta, ale pyszna sałatka grecka.
Hej! Jestem na samym poczatku diety dlatego tez zachodze w glowe jaki chleb orkiszowy jest wowczas dozwolony? Czy musi byc w 100% orkiszowy czy moze byc mieszany? Niestety zadnego innego nie moge znalezc w sklepach…
Dzieki za odpowiedz!
W aplikacji niestety nie podają dokładnego składu chleba. Z wyjaśnień Monash University na ich blogu wynika, że najważniejszy jest tradycyjny zakwas.
Sprawdziłam też skład chleba tych piekarni, które z nimi współpracują i których produkty zostały przetestowane i oznaczone jako Low FODMAP.
Przykładowo ten chleb http://www.naturis.com.au/breads/spelt-bread/wholemeal-spelt zawiera tylko mąkę orkiszową, zakwas, nasiona babki jajowatej, olej słonecznikowy, sól i wodę.
Składu tego chleba znaleźć nie mogę, ale jest napisane, że długo leżakował.
Tradycyjny chleb na zakwasie powinien składać się z mąki, wody i soli. Ważny jest też sposób jego produkcji – im dłużej działają naturalne bakterie z zakwasu, tym mniejsza jest ilość FODMAP. Chleb powinien rosnąć 1-2 dni. Wątpię, żeby chleby produkowane przez większość przemysłowych piekarni faktycznie tyle leżakowały.
Chleb żytni na zakwasie jest niedozwolony (co wyklucza większość chlebów z naszego rynku), bo akurat żyto nawet to fermentacji ma zbyt wiele FODMAP. Z tego względu chleb żytni nie jest wymieniony na mojej liście.
Wydaje mi się, że może być mieszany, ale lepiej żeby to była mieszkanka mąki pszennej i orkiszowej, niż żytniej.
Jeśli naprawdę nie masz już co jeść, a nie chce Ci się piec własnego chleba, możesz spróbować chleba z Lidla. Ma on sporo dodatków, w tym laktozę, ale może będziesz go dobrze tolerować.
Proponuję też ograniczyć mocno chleb w diecie np. na śniadanie płatki lub omlet bez chleba, na II śniadanie kanapki, lunch – sałatka z dozwoloną kaszą lub makaronem, obiad – ziemniaki, makaron, kasza.
Ja się przymierzam do własnego chleba, ale ciągle nie mogę znaleźć czasu. 🙁
Ok, dzięki za podpowiedź 🙂 też się przymierzam do wypieku swojego chleba, ale na razie muszę dostosować dietę do wyjazdu 😉 Pozdrawiam!
Ja właśnie dojrzewam do tego pomysłu, podobno wyhodowanie zakwasu nie jest takie trudne. 🙂
Twoja sałatka wygląda pysznie, bardzo fajny przepis 🙂
Dziękuję! 🙂 Bardzo ją lubię i często jem.
Szukam informacji czy oliwki (zielone jak i czarne) dozwolone są w pierwszej fazie?niestety w twoich tabelach lowfood i high food nie znalazłam ich wiec wole dopytac 🙂
Oliwki w obu kolorach są dozwolone bez ograniczeń. Dopiszę przy okazji je na listę. 🙂 W weekend zamierzam opublikować przepis z ich wykorzystaniem, więc zapraszam ponownie. 😀