W aplikacji Monash University stale pojawiają się nowe przebadane produkty. Chciałabym opisać kilka nowości, o które wcześniej często pytaliście. Już wiadomo, czy są Low czy High FODMAP.
Mąka kokosowa
Ten rodzaj mąki chyba najbardziej rozpropagowała dieta paleo, która niespecjalnie pomaga przy zespole jelita drażliwego. Jeśli objawy zmniejszyły się to tylko dlatego, że dieta paleo wyklucza zboża – bogate źródło FODMAP (fruktanów).
Mąka kokosowa jest niedozwolona i to już w niewielkich ilościach. W aplikacji MU zostało przebadane 100 g mąki, ale aplikacja FODMAP Friendly wskazuje, że już 20 g zaszkodzi. Mąka kokosowa zawiera sorbitol, fruktozę i oligosacharydy.
Jeśli nadal ją używacie, nie dziwcie się, że nie czujecie poprawy…
Cukier kokosowy
Na pocieszenie dodam, ze nie wszystkie produkty pochodzące z kokosa są High FODMAP. :] Od jakiegoś czasu można znaleźć w aplikacji FODMAP Friendly informację, że cukier kokosowy w ilości 1 łyżeczki (4 g) na porcję jest dozwolony.
Taką samą informację podaje od niedawna także aplikacja MU. Jedna łyżeczka, jest dozwolona, 1 łyżka już nie. :[
Płatki ryżowe
Ryż może być podstępny (wafle ryżowe), ale błyskawiczne płatki ryżowe są dozwolone bez ograniczeń. Wprawdzie bardziej kojarzą się z jedzeniem dla dzieci, ale jeśli macie problem z płatkami owsianymi, to płatki ryżowe są bardziej lekkostrawnym wyborem. Mają prawie 3 razy mniej błonniku niż płatki wyprodukowane z owsa. Jeśli boicie się arsenu w ryżu, ograniczcie częstotliwość przygotowania ryżanki na śniadanie.
Kukurydza z puszki (konserwowa)
Świeża kukurydza jest dozwolona w niewielkiej ilości (pół kolby). Niestety, kukurydza konserwowa, tak popularny u nas dodatek do sałatek, jest High FODMAP. Zawiera ona duże ilości fruktanów. Od czasu do czasu możecie sobie pozwolić jedynie na 1 łyżkę stołową, ale raczej już po zakończeniu stosowania zasad I fazy diety.
Kalarepa
Zachwalać kalarepy Wam nie będę, bo to dobrze znane w Polsce warzywo. Co ciekawe, to co jemy, to przerośnięta łodyga, która zwiera witaminy z grupy B (B1, B2, B6), witaminę C, beta-karoten oraz witaminę K. Dodatkową zaletą kalarepy jest znacząca zawartość luteiny, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego wzroku.
Przebadana została porcja 135 g kalarepy, która jest dozwolona bez zastrzeżeń.
Kalarepkę można jeść na surowo, ale równie dobrze przyrządzić z niej danie Low FODMAP na ciepło, w formie faszerowanej. Użyjcie do przygotowania tej potrawy jedynie zieloną część dymki.
Rzodkiew japońska (daikon)
Dobra wiadomość dla fanów sushi – rzodkiew japońska jest Low FODMAP. Porcja 70 g jest dozwolona. Nie wolno tylko przekroczyć ilości 350 g, jeśli macie problem z fruktanami.
Zielony groszek z puszki (konserwowy)
Z kukurydzy należy zrezygnować. Można zjeść za to niewielką ilość groszku konserwowego – 42 g nie powinny Wam zaszkodzić. większe ilości zawierają zbyt wiele GOS.
Jeśli chcecie przygotować sobie super prostą i tanią sałatkę, która pomoże Wam zutylizować resztki żółtego sera zalegającego w lodówce, wypróbujcie poniższy przepis:
- starty ser żółty
- ugotowany biały ryż
- 1-2 ugotowane na twardo jajka (posiekane lub starte na tarce)
- groszek konserwowy
- majonez
- posiekany szczypiorek.
Ilość składników dodawałam zawsze na oko – najważniejsze, żeby nie przekroczyć dopuszczalnej ilości zielonego groszku.
Płatki drożdżowe nieaktywne
Dobra wiadomość dla wegan. :] Płatki drożdżowe o specyficznym serowym posmaku zostały uznane za dozwolone (bez ograniczeń).
Nawet jeśli jesteście w 100% mięsożercami, warto uzupełnić o nie swoją dietę, ponieważ są dobrym źródłem źródłem witamin (głównie z grupy B), składników mineralnych oraz białka.
Jak nazwa wskazuje, są to drożdże nieaktywne, więc nie przygotowujecie z nich drożdżówki. ;] Jeśli chcielibyście wypróbować smaczne roślinne danie, możecie przygotować tani wegański paprykarz. Bardzo często przygotowuję cały słoiczek do kanapek. :] Zamiast cebuli, użyjcie asafetydy. Dobrze podgrzejcie ją na oleju, a kiedy zacznie wydzielać specyficzny zapach, dodajcie starte warzywa i postępujcie dalej według oryginalnego przepisu.
Siemię lniane
Produkt, o których pytaliście chyba najczęściej. Tak, siemię jest polecane przy problemach z jelitami, ale to niekoniecznie musi oznaczać, że jest Low FODMAP… Zawiera ona bardzo dużo błonnika, dlatego jest zalecane przy zaparciach i zaparciowej postaci ZJD.
Dozwolona jest 1 łyżka siemienia lnianego (15 g). Jeśli cierpicie na zaparcia, możecie poeksperymentować z większymi porcjami. Na zdjęciu w aplikacji pokazano siemię niezmielone. Podejrzewam, że zmielone także będzie dopuszczalne, ale głowy nie daję. Musicie sami sprawdzić, czy Wasze organizmy odmiennie reagują na te dwie formy siemienia.
Nowa lista produktów Low FODMAP
Nowych przebadanych produktów jest dużo więcej. Powyżej opisałam te, o które pytaliście albo, które uznałam za interesujące. ;]
Poniżej zamieszczam zaktualizowaną Lista produktów dozwolonych 3.0.
Instrukcja jej użytkowania znajduje się w tym poście.
Która nowość była dla Was największa niespodzianką, a którą najbardziej Was uradowała? :] Dajcie znać w komentarzach.
Dzięki, że prowadzisz takiego bloga, o wiele łatwiej ogarnąć te wszystkie informacje. 🙂 No i poza tym – jest jakaś mała poprawa z jelitami od kilku miesięcy, ale jeszcze duuużo przede mną. Pozdrawiam!
Bardzo się cieszę i trzymam kciuki, żeby udało się opanować wszystkie objawy. 🙂
Zastanawiam się, o który typ makaronu vermicelli chodzi? Bo są dwa rodzaje: jeden robiony z mąki ryżowej i drugi wytwarzany z fasoli mung i grochu. Jeśli mowa o tym pierwszym, to żadna rewelacja (w fazie eliminacyjnej jadłam wszelkie ryżowe makarony, zakładając że są one low fodmap podobnie jak ryż) , ale jeśli o tym drugim, to by było coś. 🙂
Na nowej liście najbardziej zaskoczyła mnie kalarepa. Ona też najbardziej mnie cieszy.
Wydaje mi się, że chodzi o ryżowy, ponieważ makaron vermicelli jest wyrabiany albo z ryży albo z pszenicy durum (oryginalny włoski). Faktycznie, to mało zaskakująca informacja. 😉 Ja też go jadłam, zanim go przetestowali.
Też jestem fanem kalarepy. 😀
Szkoda z tym makaronem… Uwielbiam tak zwany makaron sojowy, ale trudno, będzie musiał jeszcze trochę poczekać. 😉
Witam, proszę o sprecyzowanie kilku kwestii:
co jesli chodzi o sery półtwarde czyli te najbardziej dostepne gouda, podlaski, edamski (wpisywalem w szukajke i nic) czy jakakolwiek ilosc jest dozwolona?
jesli ilosc podana w nawiasie dotyczy 1 porcji tzn. ze moge spozyc dana ilosc na sniadanie i kolacje?
Witam,
sery półtwarde też można jeść bez ograniczeń (ograniczeniem powinien być zdrowy rozsądek). Kwestię porcji opisałam dokładniej w tym newsletterze.
jak to jest z tymi bananami? nie rozumiem
Więcej na temat bananów pisałam w tym wpisie.