Za oknami zimowy krajobraz, termometry wskazują ujemne temperatury. Po powrocie z długiego spaceru myślę tylko o tym, jak się rozgrzać. Kocyk grzeje na zewnątrz, a co rozgrzeje nas od wewnątrz i będzie jednocześnie zgodne z zasadami diety Low FODMAP? ;] W dzisiejszym poście postaram się wyjaśnić, jakie rozgrzewające napoje pić, żeby nie nabawić się nieprzyjemnych objawów zespołu jelita drażliwego.
Rozgrzewające przyprawy Low FODMAP
Zanim zabierzemy się do przygotowywania rozgrzewających napojów warto przyjrzeć się przyprawom, dzięki którym napoje te nabierają swoich właściwości.
Razem z nadejściem jesiennych chłodów coraz częściej odczuwam ochotę na aromatyczne, pikantne potrawy kuchni indyjskiej. Zwykle jest to jakieś curry lub dobrze przyprawiona zupa.
Zimowy jadłospis warto wzbogacić o przyprawy korzenne, które nie tylko podkręcą smak potraw, ale też rozgrzeją nasze wnętrza. :]
Jakie przyprawy rozgrzewają najlepiej? Czy są one Low FODMAP?
Imbir
Osobiście bardzo lubię imbir i nie wyobrażam sobie bez niego marchewkowej zupy-krem czy makaronu z warzywami i tofu w chińskim stylu. Ma ostry smak i dość wyraźnie wyczuwalny cytrusowy zapach.
Przyspiesza krążenie krwi, dzięki czemu robi nam się cieplej.
Imbir ma zielone światło – naukowcy z Monash University nie wykryli w nim żadnego rodzaju FODMAP.
Cynamon
Nie tylko rozgrzewa, ale także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Ma działanie antyseptyczne, hamuje rozrost bakterii, pomoże na bolące gardło, a na dodatek świetnie smakuje! 😀
Goździki
Nieodłączny składnik przyprawy do piernika., Goździki sprawdzają się także jako dodatek do kawy i herbaty. Moja babcia dodawała 2-3 goździki do rosołu, dzięki czemu nabierał wyjątkowego smaku.
Goździki także mają właściwości bakteriobójcze i zwalczają wolne rodniki.
Kardamon
Działa przeciwzapalnie na układ oddechowy. Pobudza apetyt i kojąco działa na nasze nerwy. Jest jedną z nielicznych przypraw, które stosujemy prawie wyłącznie do deserów.
Gałka muszkatołowa
Poprawia krążenie i korzystnie wpływa na procesy trawienne. Gdy zatrułam się będąc w Indiach, miejscowy przewodnik polecił mi picie wody z odrobiną mielonej gałki muszkatołowej. Faktycznie, czułam się lepiej po wypróbowaniu tej mikstury.
Pasuje do potraw słodkich (moja ukochana owsianka z bananem i pekanami!), jak i potraw mięsnych. Świetnie komponuje się też ze szpinakiem.
Należy uważać, żeby nie przesadzić z jej ilością, bo ma właściwości halucynogenne.
Kurkuma
Ma lekko pikantny smak i korzenny zapach. Jest jedną z podstawowych przypraw kuchni indyjskiej. Nadaje potrawą złocisty kolor – czasami warto dodać odrobinę do rosołu, aby podkręcić jego barwę. To bardzo dobra rada, gdy przygotowujecie rosół Low FODMAP – bez opalanej cebuli.
Działa rozgrzewająco, dzięki czemu pobudza także procesy trawienne.
Chili
Dzięki zawartości kapsaicyny oddziałuje pozytywnie na układ immunologiczny, oczyszcza drogi oddechowe i rozgrzewa.
Stosuje się ją do potraw z fasoli, soczewicy i mięs. Świetne połączenie tworzy z gorzką czekoladą. :]
Wanilia
Wanilia to nie tylko niezastąpiony dodatek do ciast i deserów, Ma także właściwości rozgrzewające i pobudzające.
Kolendra
Delikatnie podnosi ciśnienie krwi, dzięki czemu robi się nam cieplej. Uznawana jest także jako afrodyzjak. Być może bardziej kojarzy się Wam z daniami mięsnymi lub kuchnią azjatycką, ale dodając jej ziarna do herbaty można także przyrządzić rozgrzewający napój.
Wszystkie wyżej wymienione przyprawy są Low FODMAP.
Musicie jednak pamiętać, że ostre przyprawy mogą działać podrażniająco na jelita, niezależnie od zakwalifikowania ich jako Low FODMAP.
Czego lepiej unikać?
Zanim przejdę do napojów, które można pić, chciałabym najpierw omówić te, których lepiej unikać.
Grzańce z rumem
Jak już wcześnie pisałam w poście o alkoholach, rum jest oznaczony na czerwono z uwagi na wysoką zawartość fruktozy. Osoby przechodzące I fazę diety low FODMAP, jak również ci chorzy, którzy po II fazie wiedzą, że źle tolerują fruktozę, muszą zrezygnować z wszystkich herbatek „z prądem” oraz innych napojów rozgrzewających zawierających rum.
Gorąca czekolada
Miłośnicy czekolady na szczęście nie muszą z niej rezygnować całkowicie, ale dozwolone ilości są zbyt małe, żeby przygotować z nich prawdziwą gorąca czekoladę.
Zgodnie z aplikacją Monash University:
- gorzka czekolada – jest dozwolona, ale w ilości nie większej niż 90 g, większe ilości mogą zaszkodzić osobom źle tolerującym laktozę
- mleczna czekolada – jest oznaczona na pomarańczowo z uwagi na nadmiar laktozy, co oznacza, że w trakcie stosowania się do zasad fazy eliminacyjnej nie można przekraczać ilości 15 g
- biała czekolada – jest oznaczona na pomarańczowo z uwagi na nadmiar laktozy, co oznacza, że w trakcie stosowania się do zasad fazy eliminacyjnej nie można przekraczać ilości 15 g.
Osoby dobrze tolerujące laktozę nie powinny mieć problemu z porcją gorącej czekolady. Pytanie, czy warto próbować… Czekolada to ogromna ilość kalorii i tłuszczu, która może obciążyć Wasz układ pokarmowy i spowodować niestrawność.
Masal czaj i inne rozgrzewające napoje na bazie mocnej czarnej herbaty
Jeśli czytaliście mój poprzedni wpis o napojach pomagających przy niestrawności, z pewnością pamiętacie, że mocna czarna herbata jest niedozwolona w ilości przekraczającej 180 ml (a mocna herbata typu chai jest w ogóle niedozwolona).
Większość przepisów na rozgrzewające herbatki wymaga przyrządzenia mocnego wywaru. Będzie on nieodpowiedni dla osób źle tolerujących fruktany.
Masal czaj to tradycyjny indyjski napój zawierający oprócz mocnego herbacianego naparu także mleko i duże ilości cukru lub miodu oraz rozgrzewających przypraw typu kardamon, cynamon i goździki.
Proszę, to tylko jeden napój, a aż 3 rodzaje FODMAP: fruktany, fruktoza i laktoza. ;]
Rozgrzewające napoje, kompoty i napary z suszonymi owocami
Nie powinno Wam zaszkodzić dodanie do herbatki paru suszonych żurawin (max. 13 g), skórki pomarańczowej czy cytrynowej. Suszone owoce powinny darować sobie wszystkie osoby stosujące akurat zasady fazy eliminacyjnej oraz źle tolerujące oligosacharydy, poliole i fruktozę.
Suszone maliny nie zostały przebadane, a szkoda…. Herbatka przygotowana z tych owoców stanowi miłe urozmaicenie w zimowe dni, a także jest z powodzeniem stosowana jako środek napotny. Maliny w ilości większej niż 90 g zawierają dużą ilość fruktanów, których ilość na 1 g podczas suszenia najprawdopodobniej rośnie. Osoby źle tolerujące fruktany powinny więc być bardzo ostrożne pijąc herbatkę z suszonych malin.
Napój z miodem i imbirem
Jeden z moich ulubionych! Z uwagi na miód muszą z niego niestety zrezygnować osoby stosujące się akurat do zasad fazy eliminacyjnej oraz źle tolerujące fruktozę.
Rozgrzewające napoje Low FODMAP
Wiemy już, czego należy unikać przygotowując rozgrzewające napoje. Co w takim razie można pić, aby się rozgrzać po długim zimowym spacerze lub półgodzinnym oczekiwaniu na przystanku autobusowym?
Rozgrzewające herbatki Low FODMAP
FODMAP zawierają mocne napary czarnej herbaty i herbaty chai. Ale czy to powód, żeby całkowicie zrezygnować z picia korzennych herbatek???
Absolutnie nie! ;]
Po pierwsze, zawsze można przyrządzić korzenną białą herbatę. ;] Przepis podaję na końcu posta. Rozgrzewający napój można także przyrządzić z herbaty rooibos.
Należy jedynie pamiętać, że osoby stosujące się akurat do zasad fazy eliminacyjnej i te, które źle tolerują fruktozę, zamiast miodu powinny wybrać cukier lub inne dozwolone produkty słodzące.
Jeśli nie chcecie całkowicie rezygnować z czarnej herbaty możecie wypić 1 porcję mocnego naparu w ilości 180 ml lub poeksperymentować ze słabymi naparami i korzennymi przyprawami. Więcej na ten temat w dalszej części posta.
Grzane piwo lub wino
Tak długo jak ograniczycie się do jednej porcji alkoholu na raz, czyli odpowiednio puszki piwa lub 1 kieliszka wina (ok. 150 ml), możecie eksperymentować z różnymi przepisami na alkoholowe grzańce.
Pamiętajcie jedynie, że alkohol jest czynnikiem podrażniającym jelita, więc niezależnie od niskiej zawartości FODMAP piwo i wino może Wam zaszkodzić.
Przyrządzając grzańca nie zapomnijcie także zastąpić miodu cukrem lub innym rodzajem substancji słodzącej Low FODMAP.
Herbata z rozmarynem lub świeżym imbirem
Jeśli nabyliście w sklepie doniczkę ze świeżym rozmarynem możecie wykorzystać go przyrządzenia herbaty. Dodajcie kilka gałązek do napary herbacianego (słabej czarnej herbaty lub mocnej czarnej herbaty w ilości nie większej niż 180 ml).
Rozmaryn świetnie pobudza krążenie krwi i tym samym rozgrzewa. Jeśli nie lubicie mocnego zapachu rozmarynu ani jego gorzkiego smaku, zamiast tego zioła możecie użyć kilka plasterków świeżego imbiru, który ma podobne działanie.
Kawa po irlandzku
Jeśli nie chcecie pić piwa lub wina, możecie wypróbować kawę po irlandzku. Przygotowywana jest z dodatkiem whiskey, która jest Low FODMAP w ilości 30 ml. Klasyczny przepis przewiduje także bitą śmietanę, brązowy cukier. Można kawę dodatkowo posypać wiórkami gorzkiej czekolady.
Pamiętajcie jedynie, że alkohol i kawa jest czynnikiem podrażniającym jelita, więc niezależnie od niskiej zawartości FODMAP kawa po irlandzku może Wam zaszkodzić, jeśli macie wyjątkowo wrażliwe jelita.
Kawa z chili i czekoladą
Gorąca czekolada przyrządzona z tabliczki czekolady zaszkodzi osobom nietolerującym laktozy. Jeśli nie wyobrażacie sobie zimowych wieczorów bez czekolady wypróbujcie rozgrzewającą kawę z chilli i czekoladą.
Do jej przygotowania potrzebne będzie ok. 50 ml słodkiej śmietanki, kilka kostek gorzkiej czekolady, kawałek ostrej papryczki „ptasie oko”, filiżanka czarnej kawy i cukier do smaku.
Choć ten przepis wydaje się być Low FODMAP osoby z wysoką nietolerancją laktozy powinny go sobie darować. Zarówno czekolada, jak i śmietanka zawierają laktozę.
Kawa i ostra papryka mogą stanowić czynnik drażniący jelita, niezależnie od zawartości FODMAP w napoju.
Z powyższych względów decydując się po raz pierwszy na wypróbowanie tego przepisu, wyeliminujcie inne czynniki drażniące jelita, a także zastanówcie się czy nie warto ograniczyć spożywanie innych produktów zawierających FODMAP, nawet jeśli skończyliście już dwie pierwsze fazy diety i wiecie, że możecie je spożywać.
Kilka przepisów na rozgrzewające napoje Low FODMAP
Kocham korzenne aromaty i kawę. Zamiast kawy ze słodkimi i kalorycznymi dodatkami wolę po prostu wrzucić do moździerza kilka goździków, kawałek laski cynamonu, jedno lub dwa ziarna kardamonu i szczyptę gałki muszkatołowej. Lekko zmiażdżone przyprawy dodaję do kubka z kawą i zalewam wrzątkiem. Powstaje bardzo aromatyczny napój bez kalorii! :]
Tak jak pisałam na Instagramie, eksperymentuję też z naparami z czarnej herbaty. Przyprawy, świeży imbir, skórki z pomarańczy lub cytryn oraz suszoną żurawinę zalewam wrzątkiem i pozwalam im naciągnąć przez 15 min pod przykryciem. W międzyczasie przyrządzam mocny wywar z czarnej herbaty, którego niewielką ilość dodaję potem do wody z przyprawami, uważając, żeby napój nie był za mocny.
To dopiero początki, zobaczymy, czy taki sposób przygotowywania korzennej herbatki się sprawdzi.
Na koniec podaję sprawdzony przepis na korzenną białą herbatkę.
Składniki
- 1 torebka białej herbaty
- 2 potłuczone goździki
- duża szczypta cynamonu
- szczypta imbiru
- ewentualnie - cukier do smaku
- ewentualnie - plasterek cytryny lub pomarańczy
Instrukcje
- Przyprawy zalać w rondelku jedną szklanką zimnej wody i zagotować na małym ogniu pod przykryciem. Przecedzonym naparem zalać torebkę herbaty. Można posłodzić do smaku i dodać plasterek pomarańczy lub cytryny.
- Osoby dobrze tolerujące fruktozę mogą zamiast cukru użyć miodu.
A jakie Wy macie sprawdzone przepisy na rozgrzewające napoje? Czy macie problem z alkoholem czy kawą? Czy dobrze tolerujecie miód, czy może znaleźliście już jakiś jego dobry zamiennik?
Dzień dobry!
Mam jeszcze kilka pytań.
1) Czy można jeść płatki ryżowe takie do mleka?
2) Jak jest z wiórkami kokosowymi?
3) Czy poza kaszą jaglaną i kukurydzianą można jeść inne? Jęczmienną? Mannę? Kuskus?
Odpowiedzi na wszystkie pytania można znaleźć w poście Lista produktów dozwolonych i Lista produktów High FODMAP.
Nie wiem, czy to widoczne w menu, ale bardzo zalecam czytanie wpisów na blogu w kolejności podanej w poście Podstawy diety Low FODMAP. 🙂
A odpowiadając na Twoje pytania:
1. tak
2. tak ale max. 18 g
3. Kaszę gryczaną