Quesadilla z pomidorami i serem


Przepisy / niedziela, 15 stycznia, 2017
Jump to recipe

Po przejściu na dietę Low FODMAP tego dania brakowała mi chyba najbardziej. Quesadilla to potrawa wywodząca się z kuchni meksykańskiej, a jej podstawą jest tortilla.

Możecie zapytać, w czym problem? Przecież tortilla jest Low FODMAP.

To prawda, ale tortilla przygotować zgodnie z tradycyjną meksykańską recepturą czyli z wody i mąki kukurydzianej.

Tak wyrabia się „przemysłowo” toritille…

 

Tortille, które możecie spotkać w polskich sklepach są przygotowywane z mąki pszennej, z niewielkim tylko dodatkiem (jeśli w ogóle) mąki kukurydzianej.

Próbowałam przygotować placek kukurydziany z mąki i wody, ale kompletnie mi nie wychodził. Po obejrzeniu jednej z audycji Cejrowskiego o Meksyku mogę domyślać się, że powodem był brak „tajemniczego składnika” czyli kredy oraz specjalnej prażonej mąki kukurydzianej… A może po prostu brakuje mi doświadczenia, bo w przeciwieństwie do meksykańskich kobiet nie wyrabiam ręcznie kilkuset tortilli dziennie?

… a tak ręcznie.

W przypływie desperacji zamówiłam sobie nawet świeżo wypiekane placki w jednym ze sklepów internetowych, ale smakowały paskudnie. Prawdziwym meksykańskim tortillom nie sięgały nawet do kostek.

W końcu zauważyłam w Netto strasznie drogie wrapy bezglutenowe Sächar. W opakowaniu były tylko 2, choć kosztowały kilkanaście złotych. Ale smakowały nie najgorzej.

Niestety, szybki rzut na listę składników i okazało się, że nie mogę polecić tego produktu jako Low FODMAP. Co znalazłam na liście składników?

Schär – wrapy bezglutenowe

Składniki: woda, mąka ryżowa, margaryny roślinne (tłuszcz palmowy, tłuszcz kokosowy, woda, olej rzepakowy, emulgator: mono-i diglicerydy kwasów tłuszczowych, aromat naturalny), sorbitol, błonnik jabłkowy, białko sojowe, skrobia ryżowa, sól, substancja zagęszczająca: guma guar, guma karobowa; środek zakwaszający: kwas winowy, konserwant: sorbinian potasu. Może zawierać śladowe ilości białka mleka. BEZ LAKTOZY.

Błonnik jabłkowy, guma karobowa, białko sojowe nie zostały przebadane jako oddzielne produkty, ale jabłka i soja są niedozwolone w trakcie stosowania zasad fazy eliminacyjnej. Napój sojowy z białka sojowego jest Low FODMAP, więc jest szansa, że podobnie jest z białkiem sojowym. Karob jest dozwolony w ilości 6 g. Guma guar także może (choć nie musi) powodować problemy.

Podsumowując: zjadłam, nie miałam problemów, ponieważ dobrze toleruję poliole (w tym sorbitol) i fruktozę. Jeśli zakończyliście już II fazę i wiecie, że macie podobny poziom tolerancji do mojego, tortille bezglutenowe Schär nie powinny Wam zaszkodzić.

Nie nadają się natomiast jako bezpieczny produkt w czasie I i II fazy.

W mojej opinii mogą być High FODMAP (oczywiście nie mam 100% pewności dopóki nie zostaną przebadane w laboratorium).

Jeśli nie zniechęcają Was problemy i nadal chcecie spróbować przepisu na quesadillę możecie wypróbować:

1. Gotowe tortille

PIADENELLA – tortilla ryżowa

Skład: woda, mąka ryżowa, skrobia kukurydziana, nieuwodornione tłuszcze roślinne, mąka gryczana, błonnik roślinny, glukoza, emulgator E466, substancja spulchniająca ( difosforan dwusodowy, kwaśny węglan sodu, skrobia kukurydziana ), oliwa z oliwek extra virgin, sól, skrobia z tapioki, ocet ryżowy, konserwanty: sorbinian potasu, lecytyna słonecznikowa, aromat.

Niech nie przerażają Was te wszystkie konserwanty – raczej nie powinny zaszkodzić. Jak pisałam już w poście o chlebie Low FODMAP konserwanty nie koniecznie muszą Wam zaszkodzić, pod warunkiem, że nie szprycujecie się nim na śniadanie, obiad i kolację.

Tortille kukurydziane przygotowywane na zamówienie

Osobiście mi nie smakowały i nie umywają się do prawdziwych tortilli meksykańskich, ale takie tortille kukurydziane są Low FODMAP.

Można je zamówić w różnych sklepach internetowych, wystarczy poszukać.

Niestety, tak jak prawdziwe tortille są niewielkich rozmiarów, więc trudniej utrzymać farsz w ryzach. ;]

2. Własnoręcznie przygotowane tortille

Jeśli ktoś z Was ma trochę czasu i chęci na eksperymenty, może wypróbować jeden z poniższych przepisów:

  1. Tradycyjna kukurydziana z bloga Garami po łapkach
  2. Z tapioki z bloga Fill The Bowl
  3. Z mąką gryczaną z bloga Blondynka przed trzydziestką
  4. Z maki ryżowej z bloga Dietetycznie na codzień
  5. i jeszcze jedna tortilla ryżowa z bloga Medytujemy

Oczywiście dipy guacamole nie są Low FODMAP, tylko przepisy na toritille. ;]

Po tym przydługim wstępie możemy w końcu przejść do przepisu na quesadillę. ;]

Specjalnie nie podaję gramatury produktów, bo wszystko zależy od tego, jak bardzo głodni jesteście. ;] Moja quesadilla przygotowana jest z 25 g mozzarelli i 25 g fety – zgodnie z zasadami piramidy żywienia, którą stosuję, to jedna z 3 porcji nabiału.

Jestem ciekawa, czy próbowaliście kiedyś sami przygotować własnoręczną bezglutenową tortillę? Jeśli się udała, to podzielcie się proszę przepisem. :] 

2 Replies to “Quesadilla z pomidorami i serem”

  1. cześć, świetny przepis! zrobiłam tortillę z Dietetycznie na codzień, wyszło naprawdę smaczne 🙂 bardzo Ci dziękuję za tego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *