Warzywne zupy Low FODMAP to nieodłączny składnik mojego codziennego jadłospisu. Szczególnie lubię zupę-krem, ponieważ wypełnia żołądek na długi czas i zapobiega napadom głodu.
Przeczesanie polskiego internetu i blogów kulinarnych zajęło mi długie godziny. Efektem jest lista zup, które po niewielkich modyfikacjach można z powodzeniem stosować w fazie eliminacyjnej diety Low FODMAP.
Stosując dietę Low FODMAP staram się jak najbardziej urozmaicać mój jadłospis, aby uniknąć niedoborów pokarmowych i narastającego znużenia. Z uwagi na wykluczenie z menu wielu warzyw muszę się nieźle nagimnastykować, żeby nie jeść w kółko zupy marchewkowej (tylko, że ja LUBIĘ krem z marchewki!).
Część z przedstawionych poniżej przepisów należy do moich ulubionych (oznaczone *). Sprawdziłam je i polecam gorąco. Pozostałe czekają jeszcze na wypróbowanie.
Większość z polecanych zup nie są daniami Low FODMAP. Wystarczą jednak niewielkie modyfikacje, aby potrawę można było stosować także podczas fazy eliminacyjnej. Wystarczy stosować się do poniższych zasad.
Jak dostosować tradycyjną zupę do wymogów diety Low FODMAP?
Przyrządzenie zupy Low FODMAP na podstawie tradycyjnego przepisu może być dość proste, jeśli będziecie pamiętać o następujących zasadach:
1. Zamiast czosnku i cebuli stosuję oliwy smakowe. Wystarczy pominąć w przepisie etap podsmażania cebuli lub/i czosnku, zastępując tą czynność podsmażeniem warzyw na oliwie smakowej.
2. Zamiast cebuli można także użyć asafetydę, która zawiera niewielkie ilości FODMAP. Nie obawiajcie się, asafetyda ma intensywny, przykry zapach, który znika podczas gotowania.
3. Jeśli nie macie cebuli ani oliwy aromatyzowanej cebulą, możecie wykorzystać zielone części szalotki lub szczypior.
4. Jeśli przepis przewiduje dodatek pora, należy go pominąć. Ewentualnie można użyć zielonych części tego warzywa.
5. Lepiej unikać w fazie eliminacyjnej dodatku śmietany, jeśli Wasza tolerancja na laktozę jest bardzo niska.
6. Dopuszczalne jest przyrządzenie zupy na kostce bulionowej, pod warunkiem, że nie zawiera zakazanych składników (zwłaszcza cebuli). Trzeba się mocno naszukać, ale są takie kostki dostępne na rynku.
Zupy Low FODMAP z podziałem na warzywo dominujące
Bakłażan
Niestety niewiele jest przepisów na zupę krem z bakłażanem, a szkoda, bo to takie interesujące warzywo.
Ulubiona zupa z pieczonych warzyw z czerwonym ryżem i rozmarynem
Soczewica powinna pochodzić z puszki i nie przekraczać ilości 1/2 szklanki na porcję.
Krem z pomidorów i pieczonego bakłażana
Obawiam się użycia passaty pomidorowej w takiej ilości, ale myślę, że ostrożnie można wypróbować ten przepis.
Cukinia
To zielone warzywo jest idealnym wypełniaczem i stanowi podstawę mojej kuchni. Zupa krem z cukinii bez dodatków jest jest mało wyrazista. Ciekawym i dobrym pomysłem jest połączenie cukinii z innym warzywem celem podkręcenia smaku i ograniczenia ilości tego warzywa w daniu (więcej niż 100 g na porcję może wywołać problemy).
Zupa dyniowo-cukiniowa z makaronem z cukinii*
Ta zupa to wspaniałe połączenie zaproponowane przez autorkę bloga Kwestia Smaku. Należy tylko pamiętać, żeby użyć mleka bez laktozy (w wersji wegańskiej – mleka migdałowego).
Dynia
Dynia to najpopularniejszy składnik zup kremów. Możecie z łatwością znaleźć kilkadziesiąt przepisów w Internecie.
Inny ciekawy pomysł na krem z dyni z bloga Kwestia Smaku. Ilość migdałów na 1 porcję nie może przekroczyć 12 g.
Krem z dyni z mlekiem kokosowym z bloga Bazyliowy Mus.
Zupa w sam raz dla fanów mleka kokosowego z puszki.
Jarmuż
I jeszcze jeden podobny przepis oparty na ziemniakach.
Marchew
Zupa krem z pieczonej marchwi z imbirem i mlekiem kokosowym
Kwestia Smaku to dla mnie prawdziwa skarbnica świetnych, prostych i szybkich przepisów.
Zupa marchewkowa z tahiną, imbirem i podsmażaną, aromatyczną soczewicą*
Kolejny przepis z bloga Kwestia Smaku. Mój zdecydowany faworyt, zwłaszcza zimową porą, gdy ciągnie mnie do mocno przyprawionych, aromatycznych potraw.
Pastę tahini można stosować w ograniczonej ilości (max. 20 g na porcję), podobnie jak soczewicę (max. 46 g na porcję). W przepisie autorka używa soczewicy gotowanej – w fazie eliminacyjnej jest ona zakazana, można używać jedynie soczewicy z puszki.
W fazie eliminacyjnej radzę zrezygnować albo z tahini albo z soczewicy, albo zmniejszyć o połowę ilość tych składników.
Wegańska zupa marchewkowa z masłem orzechowym*
Mój kolejny ulubieniec. Trzeba tylko pamiętać, że dozwolona ilość selera naciowego to 5 cm na porcję. Bulion jarzynowy nie może być przyrządzony z dodatkiem cebuli (uważajcie na kostki rosołowe).
Ta zupa to dobry sposób na wprowadzenie produktu sojowego do diety. Sama soja jest niedozwolona, podobnie jak mleko sojowe. Twarde tofu zawiera niewiele FODMAP i może być spożywane bez ograniczeń.
Podobny przepis na zupę krem znajdziecie na blogu Jadłonomia:
Krem z marchewki z masłem orzechowym
Papryka
Zupa krem z papryki z bloga Cook It Lean.
Wygląda smakowicie. Do potrawy można dodać maksymalnie 8 g suszonych pomidorów na porcję, co prawdopodobnie zmieni jej smak. Możecie spróbować zastąpić suszone pomidory świeżymi.
Jeśli boicie się eksperymentować z ilością pomidorów wypróbujcie przepis z bloga Bazyliowy Mus:
Krem paprykowy z czipsami z szynki włoskiej
Pasternak
Ciekawe warzywo korzeniowe, które zyskuje na popularności. Łatwo pomylić je z pietruszką.
Bardzo prosty przepis z bloga smakołyki alergika. Jeśli chcecie wypróbować zupę z większą ilością składników, spróbujcie tej:
Trzeba tylko pamiętać, żeby nie dodać za dużo selera naciowego.
Pomidory
Krem z pomidorów Madame Edith
Wystarczy pominąć pora lub dodać trochę jego zielonych liści. Jeśli wolicie bardziej urozmaicony przepis proponuję kolejny przepis z bloga Jadłonomia:
Krem z pieczonych pomidorów z kokosem
Wiórki kokosowe są dozwolone w ograniczonej ilości (18 g na porcję).
Zupa krem z pomidorów i kaszy jaglanej z awokado, granatem i czarnuszką
Bardziej urozmaicony przepis z kaszą jaglaną. Należy pamiętać o limicie na awokado (20 g na porcję) i granacie (38 g na porcję).
Zupa pomidorowo selerowa z ciecierzycą i pesto
Ciecierzyca musi pochodzić z puszki i być dobrze wypłukana – maksymalnie 42 g na porcję. Należy też uważać na pomidory z puszki.
Krem pomidorowy z pieczonymi paprykami
Grzanki należy przyrządzić z pieczywa bezglutenowego lub na zakwasie.
Seler
Zupy z selera najczęściej mają dodatek jabłka lub pora, które u większości osób chorych na zespół jelita drażliwego wywołują bardzo gwałtowne symptomy choroby.
Poniższy przepis pochodzi z bloga eksperymentalnie.com i jest pozbawiony zakazanych dodatków, bazuje natomiast na dozwolonym mleku kokosowym z puszki.
Zupa krem z selera z mleczkiem kokosowym
Chyba nie muszę przypominać, że grzanki powinny być przygotowane z chleba bezglutenowego, a groszek ptysiowy nie jest dozwoloną opcją? ;]
Szpinak
Prosty przepis Zakochanych w zupach:
Krem szpinakowy z serem ricotta
W jednej porcji zupy nie może być więcej niż 150 g szpinaku i 40 g ricotty.
Warzywa korzeniowe
Regionalne, zdrowe, tanie. Zupy Low FODMAP to świetny sposób na przemycenie ich większej ilości do ubogiego zimowego jadłospisu.
Korzeniowa zupa-krem z mleczkiem kokosowym i lubczykiem
To przepis Low FODMAP, nie trzeba niczego zmieniać, choć ja bym wybrała inny olej (rzepakowy) lub oliwę. Smażenie na oleju z pestek winogron nie jest zbyt zdrowe (w sałatce na zimno będzie świetnym wyborem).
Ziemniaki
Macie ochotę na gęste, kremowe zupy Low FODMAP bez dodatku śmietany? Użyjcie ziemniaków!
Cytrynowy krem z młodych ziemniaków – mistrz!
Przepis zaprezentowany przez autorkę bloga qmam kaszę nie wymaga żadnych ingerencji, bo jest Low FODMAP.
I jeszcze jeden przepis z wspaniałego bloga dla wegetarian Jadłonomia:
Zupa z niczego – ziemniaczana zupa z cykorią i wędzonym tofu
Jak widzicie, jest możliwe znalezienie przepisów na zupy Low FODMAP także na blogach kulinarnych dla osób zdrowych. Nie trzeba kupować specjalnych książek kucharskich. Wystarczy trochę poeksperymentować. :]
Czy Wy także macie swój ulubiony przepis na zupę-krem?
Wspaniała strona, bardzo potrzebna, szczególnie, że Pani sama testuje przepisy. Mam 4-letniego synka najprawdopodobniej chorego na zespół jelita drazliwego, w przypadku tak małego dziecka diagnostyka jest bardzo trudna. Ale wprowadzenie diety Fodmap bardzo mu pomogło. Pozdrawiam i bardzo, bardzo dziękuję.
Wspaniale, że synek czuje się lepiej. 😀
Proszę tylko pamiętać, że faza eliminacyjna nie powinna trwać więcej niż 8 tygodni. Proponuję też skonsultować się z lekarze i dietetykiem, bo ułożenie tak małemu dziecku odpowiedniej diety zawierającej mimo wszystkie wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, może być trudne.
Bardzo mnie cieszą Pani słowa! Wysiłek włożony w tą stronę od razu nabiera więcej sensu!
Udało Ci się znaleźć kostkę bulionową z dozwolonym składem?
Nie, wszystkie kostki mają albo pora albo cebulę w swoim składzie. Ale to są naprawdę niewielkie ilości, dlatego musiałabyś być bardzo wrażliwa, żeby Ci zaszkodziły.
Ja źle toleruję cebule, ale kostki mi nie szkodzą.
Wybierz takie, w których cebula/por znajdują się na jak najdalszych pozycjach listy składników.
Dzień dobry! Te smakowe oliwy nie mogą być z ekstraktem cebuli albo czosnku, tylko aromatyzowane, zgadza się? Czy jakieś konkretne marki może Pani polecić? Dziękuję.
Witam. Tak, oliwa powinna być aromatyzowana – w tłuszczu powinny być zanurzone kawałki czosnku lub cebuli, tak aby dany olej przeszedł tylko aromatem, ale nie FODMAP-em ;). Ja teraz używam oleju wielkopolskiego – rzepak i czosnek oraz oliwy marki własnej Auchan.
Czy w fazie eliminacji można robić zupy?
Tak. Pewnie, pod warunkiem, że przygotiwane są z produktów Low FODMAP. Tylko radzę zacząć od mniejszych porcji, bo to zwykle sporo błonnika.
Moja ulubiona to minestrone warzywne z komosą ryżową 🙂
w przepisach jest cebula to co to za dieta?
Tak jak napisałam, należy wszystkie przepisy dostosować sobie pod kątem diety. Zamiast cebuli można użyć asafatydy lub w ogóle z niej zrezygnować.